Повечето от нас не се замислят колко тежки са ръцете ни. Сега, когато мислите за това, не забравяйте, че ръцете ви са по-тежки, отколкото си мислите, пише ScienceAlert.com.
Участници в проучване бяха помолени да сравнят ръцете си с различни тежести, което предполага, че над 49% от хората обикновено подценяват масата на ръцете си.
Смята се, че ръката тежи средно около 400 грама.
Въпреки че на някои от нас този факт не говори много, за хората, които носят и проектират протези това всъщност е огромна работа, тъй като много потребители на протези намират изкуствените си крайници за твърде тежки, въпреки че са много по-леки от истинския крайник.
По-важното е, че това изследване разкрива как тялото възприема телесното тегло - една неизвестна досега материя.
Това подценяване на собствената ни маса е нещо, което екипът зад изследването от Бъркбек, Лондонски университет, нарече „земна безтегловност“.
„Нашите констатации показват, че всекидневният ни опит с телесното тегло може да бъде точно количествено определен и е силно подценен“, обяснява неврологът Елиза Рафаела Фере, един от водещите изследователи.
Научно казано, лесно е да се каже колко тежи даден обект, като се умножи масата му по гравитационното ускорение.
Но нашето собствено възприятие за нашето тяло не е свързано с никакъв сензорен сигнал. Така че изследователският екип се зае да проучи точно как нашият мозък определя това тегло и последиците от него.
„Съществуващите изследвания върху телесното тегло до голяма степен се фокусират върху социалните или медицинските аспекти на това как хората възприемат общото тегло на тялото си“, казва докторантът и един от изследователите в проучването Денис Кадет.
"Изненадващо, нито едно проучване не е изследвало по-основния въпрос за това как мозъкът конструира представата за теглото на отделните части от тялото." Екипът набра 20 здрави възрастни и им каза да отпуснат лявата си ръка върху колона, подобна на подлакътник, за да получат повече представа. Екран покриваше ръката, така че участниците да не могат да я видят по време на експеримента.
Лявата им ръка висеше свободно, така да могат да усетят тежестта ѝ. Но след това изследователите подпряха ръцете им и добавиха тежест към лявата китка. Започнаха със 100 грама и постепенно увеличиха до 600 грама.
Участниците бяха помолени да преценят дали техните ръце или тежестта са по-леки или по-тежки от ръцете им на всеки етап. Средно са подценили с 49,4% .
След това изследователите накараха участниците да стискат устройство за сила на хватката в продължение на 10 минути, за да уморят ръката, преди да опитат отново.
Веднъж уморени, изследването показва, че хората са подценявали теглото на ръцете си само с 29%.
По същество, колкото по-уморени бяха субектите, толкова повече си мислеха, че тежат ръцете им.
Това възприемане на теглото всъщност може да бъде феномен, който ни насърчава да се движим, предполага екипът.
„Вярваме, че възприеманото телесно тегло може да бъде важен компонент на система, която се адаптира с еволюцията, за да контролира нашите нива на поведение“, казва Кадет.
„Мозъкът на човек би могъл или да насърчи, или да обезсърчи физическото натоварване, като направи тялото му да изглежда леко и, следователно, действията да се извършват без усилие или, напротив, да изглежда, че изискват повече усилие“, добавя тя.
Скорошно проучване на човек с ампутирани крака, който съобщава, че протезният му крак се чувства по-лек, след като изследователите са използвали интраневрална стимулация, за да направят крайника да се чувства по-въплътен, подкрепя хипотезата на изследването.
„Изследвахме за първи път как мозъкът възприема тежестта на частите на тялото като пространствено разширени обекти“, казва когнитивният невролог и един от ръководителите на екипа Матю Лонго.
„Нашата работа може да има значение за разбирането на нарушенията на телесното тегло, включително анорексия нервоза и затлъстяване“, отбеляза той. АРЕНА
|