23.08.2023  » Стриймингът убива удоволствието от слушането на музика


Израелски учени откриха връзка между колекционирането на музика и удоволствието от слушането, като направиха изводи за това как стрийминг платформите влияят върху начина, по който хората възприемат музиката и самото музикално преживяване, предаде израелската новинарска агенция ТПС.

Проучването, проведено от екип, ръководен от професор Офер Бергман от университета "Бар-Илан", подчертава потенциала за по-удовлетворяващо слушане на музика чрез нейното колекциониране на носители.

"Нашите изследвания подчертават жизненоважната роля на музикалното колекциониране за субективното преживяване при слушането на музика. Като участват активно в създаването на плейлисти в платформи за слушане на музика, потребителите могат да повишат нивата си на удоволствие и евентуално да се породи страст към музиката", каза Бергман.

В продължение на десетилетия музикални ентусиасти събираха грамофонни плочи, дискети и аудиокасети или прехвърляха песни на MP3 плейъри. По този начин те създаваха личните си колекции от музикални предпочитания под формата на албуми или плейлисти.

Преминаването към стрийминг музикални платформи, като "Спотифай" (Spotify), "Амазон мюзик ънлимитед" (Amazon Music Unlimited) и "Епъл мюзик" (Apple Music), коренно промени начина, по който хората колекционират музика. Слушателите вече имат неограничен достъп до огромни фонотеки с песни без да дават допълнителни пари за това, като при това получават препоръки на базата на алгоритми. Стрийминг услугите със сигурност са удобни, но въздействието на стрийминга върху цялостното преживяване на слушателите все още не е изследвано.
музика

В първото проучване от поредицата Бергман и неговият екип проведоха интервюта, установявайки една забележителна тенденция: в наши дни хората, които слушат музика, се вълнуват по-малко. Огромното изобилие от музика, достъпна на ниска цена или дори безплатно, намалява субективната стойност на музиката, оставяйки у някои слушатели чувство на незаинтересованост.

По време на втората част от изследването бе проучено с помощта на въпросници въздействието на стрийминг приложенията върху навиците за колекциониране на музика. Екипът от учени очаквано установи ясно намаляване на размера на личните музикални колекции, тъй като хората са преминали към стрийминг платформи. Чрез тази промяна екипът на Бергман откри пряка връзка между размера на музикалната колекция на даден човек и нивото на удоволствие, което той изпитва от слушането.

За да проучат психологическите причини за този парадокс, изследователите проведоха трето проучване. В контролиран експеримент участниците бяха поканени да оценят какво удоволствие от слушането на музика получават в реално време, използвайки чатбот интерфейс, преди и след активно колекциониране на музика.

Участниците заявиха, че колекционирането на музика е било не само приятно, но и е повлияло положително на тяхната ангажираност към музиката. Откритията на учените дават поле за нови възможности както за разработчиците на стрийминг приложения, така и за слушателите на музика, за да бъде постигнат баланс между технологиите и личния избор на слушателите.
АРЕНА
«  Обратно към всички текстове