25.10.2023  » Защо наистина трябва да спрете да ядете късно вечер?

Ако трябва да сме честни, късното или нощно хранене е може би една от най-честите грешки, която всички ние допускаме що се отнася до консумацията на храна. Закусваме на крак или пък изобщо не ядем; избираме бърз полуфабрикат или пък нещо сладичко на обяд… А когато се приберем от работа, заставаме пред хладилника и имаме чувството, че можем да изядем всичко. Още по-лошо – будим се през нощта и проверяваме какво още можем да похапнем. На другия ден се опитваме да спазваме режим, да пием повече вода, но неизменно попадаме отново в омагьосания кръг на преяждането. Звучи ви познато, нали?

Защо наистина трябва да спрете да ядете късно вечер? Ето няколко причини, които могат да ви стреснат:

Наддавате тегло

Храненето късно вечерта често пъти включва консумацията на висококалорични и нездравословни храни или пък на големи порции, пише az-jenata.bg. Излишните калории, които консумирате през нощта, могат да допринесат за увеличаване на теглото, тъй като метаболизмът на тялото има тенденция да се забавя вечерта. Според последните тенденции в храненето, за предпочитане е да изтеглите последното хранене за деня колкото се може по-рано – по възможност до 17.00 – 18.00 часа.

Можете да развиете хормонален дисбаланс

Според скорошни проучвания, хората, които се хранят късно вечерта, могат да имат по-високи нива на грелин (познат като „хормона на глада“) и по-ниски нива на лептин (хормон, който ви кара да се чувствате сити). Парадоксално, но това може да означава, че яденето през нощта може да ви накара да се чувствате по-гладни на следващия ден.

Яденето късно вечерта може да наруши естествените циркадни ритми на тялото ви, както и ритъма на освобождаването на различни хормони. Това може да има отрицателно въздействие върху хормоналния баланс и цялостното ви здравословно състояние.

Увеличавате риска от хронични заболявания

Обичайното късно вечерно хранене се свързва с повишен риск от хронични здравословни състояния, в това число – затлъстяване, диабет тип 2 и сърдечносъдови заболявания.

Смущавате ритъма си на работа и психичното си състояние

Преяждането през нощта може да ви причини главоболие, диария и дори стомашни болки на следващия ден. Преработените храни, които консумирате късно вечер могат да ви накарат да се почувствате виновни, депресирани или засрамени. Можете да изпитате желание да започнете драстични хранителни режими, строги диети или глад. В крайна сметка, до края на деня е вероятно отново да посегнете към нездравословната храна и ще преядете дори повече. Това може да окаже влияние върху способността ви да се справяте нормално с ежедневните си задачи и да повлияе сериозно на психичното ви състояние.

Нарушавате съня си

Според експерти, всеки се нуждае средно от около осем часа непрекъснат сън на денонощие. Това може да е знак за добро здраве. Липсата на достатъчно сън може да попречи на здравословния ви начин на живот. Когато свикнете да се храните нощем, това ще наруши режима ви на сън. На другия ден можете да изпитвате чувство на умора в тялото си на физическо ниво, а пък на психическо – да се чувствате раздразнителни, нервни и дори агресивни.

АРЕНА
«  Обратно към всички текстове