13.01.2025  » Затоплянето на световния океан се ускорява

През 2024 г. световният океан е бил по-топъл от когато и да било от началото на измерванията, сочи проучване, цитирано от ДПА, пише БТА.


Според изследователите, ръководени от Лидзин Чънг от Института по атмосферна физика към Китайската академия на науките, рекордът се отнася както за температурите на повърхността, така и за топлината на дълбочина 2000 метра.

Океаните играят много важна роля за климата на Земята, като поглъщат около 90% от топлината, генерирана от повишаването на парниковите газове. Те оказват влияние и върху климата, като отделят топлина и влага в атмосферата.

В проучването се казва, че затоплянето на океаните на дълбочина до 2000 метра се ускорява. От 1986 г. насам океаните са поглъщали три пъти повече топлина годишно, отколкото в периода 1958-1985 г., пише екипът от 54 изследователи от седем държави в списание Advances in Atmospheric Sciences.

Данни за водата се събират от 1958 г. насам. Проучването установява, че температурата на повърхността на океаните се е повишила значително поне от 50-те години на миналия век и през 2024 г. е с около 0,61 градуса по Целзий по-висока, отколкото през периода 1981-2010 г.

Тази температура е от решаващо значение, тъй като определя колко бързо топлината и влагата преминават от океана в атмосферата и по този начин влияят на климата. Водните пари също са мощен парников газ.

По отношение на водната повърхност данните не показват ясно дали има ускоряване на темпа на затопляне поради силните годишни колебания, казва Чънг.

„Допълнителната топлина и влага, които навлизат в атмосферата, ще доведат до по-интензивни бури с по-силни дъждове, по-силни ветрове и по-големи наводнения“, пише екипът в проучването.

Затоплянето на световния океан също така намалява съдържанието на кислород в морската вода, което може да представлява заплаха за водните обитатели и екосистемите.

АРЕНА
«  Обратно към всички текстове