19.09.2011  » Излязоха `Спомени` на знаменития Мирча Елиаде
МИРЧА ЕЛИАДЕ /1907 – 1986/ е без съмнение, сред най- четените автори у нас през последните две десетилетия, след като отпадна забраната за публикуването му. Неговите „Спомени”, които ни предлага сега  русенското издателство „Авангардпринт” заемат особено място в обемистото му и твърде  разностранно творчество, голяма част от което е вече преведена у нас.

Тази забележителна книга е своеобразен гид из глъбините на неговата богата и сложна душевност и мистиката на житейската му съдба.



Знаменитият румънец се е докоснал до ключови за съзнанието и културата на ХХ век теми като: Мефистофел и Андрогина, Вечното завръщане,  Ерос и Танатос, Алхимията, Астрологията. Това е и базата на неговата забележителна и все още недостатъчно популярна, за разлика от научните му съчинения, художествена проза. В нея той тръгва от идеята на Кант че: Пространството и Времето не съществуват обективно и препраща героите си в „разчупеното време”, / в един момент, без да разберат, те правят неочакван скок във времето – напред или назад и това променя живота им! /, където събитията, дори и най- баналните, не подлежат на общоприетата житейска логика. В този смисъл прозата му е фантастична /но не научно-фантастична!/, а внушенията – философски проникновени. Бих казал, че новелите и романите му са продължение с други средства на идеите, заложени в първия му и най-известен научен труд „Митът за Вечното завръщане”.

„СПОМЕНИ”

е всъщност жизнената и философската автобиография на забележителния мислител и ерудит- енциклопедист, духовен учител на няколко поколения. Историята на неговия дълъг и интересен живот в Европа, Азия и Америка. Всички останали негови произведения – научни и литературни – могат да бъдат разгледани в светлината на идеите, преживени и описани в тази изключителна книга, която може да се приеме не само като документ за една епоха, но като неговото духовно завещание…

                                                                                                                                                                                            Огнян Стамболиев
«  Обратно към всички текстове