Петък, 26 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    29.07.2014  » Абсурдните закони в САЩ вдъхновяват серия от фотографии
    Хората като цяло смятат, че законодателите трябва да са достатъчно добре осведомени и подготвени да служат на доброто на всички, когато създават закони. Както в България мнозина се оплакват от закони тип "Параграф 22" и всякакви други абсурди в законодателството, такива съвсем не отсъстват и в чуждото и по-специално американското, за което толкова често се говори като за добър пример.

    Всеки щат си има свои особености, а оттам се раждат и някои истински издънки, които карат всеки нормален човек да се съмнява в мозъчния капацитет на неговите създатели. Наистина е трудно да си представиш защо някой в Алабама би отделил време, усилия и средства, за да направи незаконно носенето на сладолед в задния джоб например.

    "Няколко щата продължават да имат такъв закон, което е странно", коментира фотографът Оливия Лочър, която се вдъхновява от някои от най-глуповатите сред тях и прави серия от фотографии, които ги изобразяват. Тя носи името "Борих се със закона" (I Fought the Law). Идеята й хрумва, след като разбрала за закона със сладоледа в задния джоб и започнала да издирва други подобни абсурди. Тя допълва, че идеята за серията от снимки била естествено продължение на откритието, че всъщност те били толкова много, разказва в свои материал изданието Wired.

    Както всеки би се досетил, не е никак трудно да иронизираш закони, които забраняват правенето на пикник в гробище (в щата Джорджия) или гъделичкането с перце по брадичката на жена (в Мейн).

    Много от текстовете изглеждат като нещо извадено от сюжет или сценарий на "Монти Пайтън". Някои от тях дори превръщат в престъпление неща, които хората правят постоянно в ежедневието си кат например да потропваш с крак в ритъма на някоя страхотна песен. Лочър ги изобразява с фотографии в ярки цветове и естетиката на поп арта.

    Разбира се, много от законите имат своето обяснение някъде далеч назад в историята и културата на отделните щати. В Хаваи забраната да държиш монети в ушите си произхожда от сложната история на региона, свързана с валутата. Проучването на Лочър показва, че носенето на монети в ухото в Хаваи е и знак, че си наркодилър. Ако пък сте чували нещичко за Уисконсин, вероятно лесно ще повярвате, че щатът преди време е задължавал да се сервира сирене с всяко парче ябълков пай.

    Някои от законите въпреки всичко са напълно основателни. Сред тях са забраната да ловите риба с динамит, а в Роуд Айлънд законът, който е срещу прозрачното облекло, съвсем явно се грижи за общото благо.

    Има и доста глуповати все пак. Например да не може да ти сервират вино в чаша за чай дори и да предпочиташ да го пиеш така, както и да се събличаш пред портрета на мъж, каквито и последствия да може да има това.

    Изследването на Лочър тръгва от твърденията на най-различни хора, след което тя се опитва да потвърди тяхното сегашно или някогашно съществуване. За целта преглежда много юридическа литература и публични регистри. Когато може, разговаря и с местните.

    След като събира достатъчно абсурдни закони, започва и снимките. Голяма част от тях прави в студиото си, но за други излиза навън. "Просто решавам кое трябва да бъде включено в изображението, за да разкаже готина история", разказва тя пред изданието и допълва, че понякога темата може да бъде представена много семпло, но понякога се нуждае от по-естествена обстановка.

    И все пак не се притеснявайте. Все още е по-вероятно да бъдете обявен за нарушел, ако пресичате неправилно, отколкото, ако продавате например туршия, която не подскача (Кънектикът), ако боядисате моравата си в червено (Кентъки), сърбате звучно супа на публично място (Ню Джърси) или пък имате повече от два вибратора у дома (Аризона).

    А и целта на Лочър не е да покаже една разбита законодателна система, а да вникне по-дълбоко в абсурдите, които неизменно възникват, когато хората трябва сами да си определят правила.
    dnevnik.bg
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »