Всеки имейл, който изпращаме се равнява на 4 гр. въглероден диоксид (парниковите емисии, свързани с функционирането на компютъра и сървърите, както и с част от производството им).

Всекидневните ни навици - изяждане на ябълка, слагане на чайник на котлона, изпращане на имейл, влияят върху парниковите емисии, които лесно могат да бъдат ограничени, предаде Франс прес.

"Това само по себе си не е достатъчно за съхраняване на околната среда, но ангажираността на хората е от първостепенно значение и създава предпоставки за по-радикални промени в начина на живот в дългосрочен план", съобщиха от Френската агенция за околна среда и управление на енергията.

65 имейла "изхвърлят" във въздуха едно и също количество въглероден диоксид с автомобил, който е изминал 1 км.

Дори един непрочетен спам се равнява на 0,3 гр. въглероден диоксид, отбелязва британският експерт Майк Бърнърс-Лий, автор на книгата "Колко вредни са бананите?".

Глобалните последствия от спамовете се равняват на тези от 3 млн. автомобила годишно, които биха използвали над 7,5 млрд. литра гориво.

Източник: Getty Images/Guliver

Това въздействие обаче може да се ограничи чрез намаляване броя на имейл адресите и на складираните имейли.

Търсенето на информация в интернет с помощта на преносим компютър – нов модел, се равнява на 0,1 гр. въглероден диоксид, а с помощта на стар компютър - на 4,5 гр. въглероден диоксид.

Според Бърнърс-Лий компютрите в света "изхвърлят" във въздуха 407 млрд. тона въглероден диоксид годишно и това количество вероятно ще се удвои до 2030 г.

Пътуването до работното място е най-големият източник на парникови емисии сред дейностите на офис служителя.

Консумацията на енергия е с 40 на сто по-малка, ако се пътува с автобус, вместо с автомобил.

С метро, тя е 104 пъти по-малка.

vesti.bg