Събота, 20 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    28.12.2015  » Кои страни легализираха гей браковете през 2015
    2015 г. бе важна година за еднополовите бракове – гласоподавателите в католическа Ирландия казаха "да" на референдума дали те трябва да бъдат позволени, Върховният съд на САЩ нареди легализацията им, гръцкият парламент одобри съвместното съжителство за хомосексуални двойки, а Словения през март позволи на гей двойките да сключват брак, само за да им го забрани през декември.

    През същата тази година еднополовите бракове станаха законни в Люксембург, в американския щат Флорида, Гренландия и Кипър. Чили позволи на хомосексуалните двойки да сключват граждански съюзи, а през декември това направи и Гърция, въпреки съпротивата на православната църква.

    Референдумът в Ирландия

    Ирландският здравен министър Лео Варадкар разкри ориентацията си по време на радио интервю, като стана първият хомосексуален министър в страната, публично обявил сексуалността си. Месеци по-късно Ирландия се оказа първата държава в света, узаконила гей браковете с референдум.

    Спорно е доколко е адекватна тази практика (чрез всенародно допитване) – бракът е част от основните човешки права според Всеобщата декларация на за правата на човека на ООН, а те са "равни и неотменими" и не би трябвало да зависят от мнението на мнозинството. Въпреки това подобен резултат в страна, в която 84% от населението изповядва католизицма, е зашеметяващ.

    Повече от 62% гласуваха в полза на изменение на Конституцията на страната, за да се позволи на еднополовите двойки да сключват брак. Референдумът бе проведен 22 години, след като хомосексуалността бе декриминализирана в страната.

    Избирателите бяха попитани дали са съгласни с твърдението: "Бракът може да бъде сключен в съответствие с правото на две лица, без оглед на техния пол".

    Католическият архиепископ на Дъблин Диармуд Мартин заяви, че ако референдумът потвърждава мнението на младите, то "църквата има огромна задача пред себе си. Мисля, че наистина църквата трябва да направи проверка на действителността."

    Кампанията "Да" бе подкрепена от всички партии, големите работодатели и известни ирландци.
    Църквата, която официално поддържа мнението, че хомосексуалността е грях, ограничи кампанията си в подкрепа на избора "Не" само до проповедите в църквите. Много по-активни бяха защитниците на традиционното отношение, повдигнали въпроси за правата на хомосексуалните да стават родители или да възползват от сурогатно майчинство.

    Словения, която първо легализира, а после забрани гей браковете

    Пак с референдум Словения обяви за незаконни еднополовите бракове, които само месеци по-рано бяха легализирани от парламента. Близо 63% от тях гласуваха против закона, който даваше право на гей двойките да сключват брак и да осиновяват деца.

    Той бе замразен от Конституционния съд, след като гражданската група "За децата" поиска провеждането на национално допитване по темата и магистратите отсъдиха в нейна полза.

    Легализацията на гей браковете на цялата територия на САЩ

    С 5 срещу 4 гласа Върховният съд на САЩ реши през юни, че хомосексуалните бракове са законни на територията на страната. Общо 37 щата и окръг Колумбия признават гей браковете, а в останалите те са забранени.

    Съдия Антъни Кенеди коментира решението с думите, че хомосексуалните, които искат да създадат законно семейство, "вече не са обречени на самота и изключение от една от най-старите институции на цивилизацията".

    Това е най-важното разширяване на правата на брака в САЩ от прочутото дело "Ловинг срещу щата Вирджиния" от 1967г., с което бе премахната щатската забрана за брак между хора от различна раса.
    Решението е по делото "Объргефел срещу Ходжис", в което жителят на щата Охайо Джим Объргефел иска да бъде признат за законен партньор на починалия си мъж Джон Артър във всички американски щати.

    През 2013г. той сключва брак с Артър, с когото живеят съвместно от две десетилетия. Артър умира от Болест на Лу Гериг (ALS) същата година през октомври, а съдебният иск е заведен три месеца преди това.
    Към Обергефел се присъединяват няколко дузина други ищци с хомосексуална ориентация от Кентъки, Мичиган, Охайо и Тенеси. Те успяха да се преборят за правото да сключват брак и той да е признат във всичките 50 щата на Америка.

    Съвместното съжителство в Гърция

    Парламентът на Гърция одобри законопроект за правата на човека, който позволява гражданското партньорство между еднополови двойки, въпреки протестите на опозицията, политически партии и мощната православна църква, предаде "Ройтерс".

    Законопроектът не позволява на еднополовите двойки да сключват брак или да осиновяват деца, както е в други страни, и не им дава подобна пенсия, данъчни и здравни права, коментираха активисти. Новият закон позволява на еднополовите двойки, подписали договор за съвместно съжителство, да имат същите трудови, осигурителни и наследствени права, като на хетеросексуалните двойки.

    Въпреки че Гърция разреши подобни споразумения за хетеросексуалните двойки през 2008 г., тогава бяха изключени хомосексуалните двойки - ход, който Европейският съд по правата на човека обяви за дискриминационен в дело срещу Италия през 2013.
    dnevnik.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »