Събота, 20 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    22.01.2016  » Жените по-често страдат от измръзване
    Алкохолът не е препоръчителен при замръзване. Снимка "Новинар"

    Тесните обувки са елегантни, но през зимата неминуемо стават причина за изстиване на краката. Колкото по-тънка е подметката и по-фина е кожата на ботуша, толкова по-висока е опасността стъпалата да измръзнат в студовете.

    Неприятното усещане за изтръпване и дискомфортът в крайниците са първите индикации за измръзване. Впоследствие често се появяват сърбящи сини или червени подутини, най-често върху пръстите на краката, които говорят за последствията на крайно неблагоприятни условия.

    Подобни засегнати участъци често могат да се открият по ръцете, лицето и носа. Измръзването е обичайно явление и за двата пола, независимо от възрастта, но по-често се наблюдава при жените, обясняват лекарите.

    Специалистите обясняват, че освен неподходящото облекло и обувки има и някои други фактори, които повлияват измръзването. Сред тях са лошото кръвообращение, от което много хора страдат, и анемията. Все повече жени се оплакват от липса на желязо в кръвта, което води до по-бързо изстиване на тялото. Не на последно място някои резки хормонални проблеми също могат да бъдат причина за понижение на телесната температура през зимата.

    Стоплянето може да ни убие

    След излагане на отрицателни температури, когато крайниците буквално са се вкочанили от студ, желанието ни най-често е да потопим краката в леген с гореща вода или да вземем много топла вана. Това обаче може да ни убие за минути.

    Лекарите предупреждават, че когато сме се намръзнали, трябва да сме много внимателни в сгряването на тялото. Сред най-вредните и даже опасни практики е след няколкочасова разходка в студа да се сгреем шоково.

    Причината - когато тялото изстива, то променя циркулацията на кръвта, така, че да запази топли вътрешните органи като сърце, черен и бял дроб и бъбреци. Така на практика кръвната плазма в крайниците се охлажда, а тази във вътрешността остава 36,7 градуса по Целзий - идеална система за запазване на жизнените функции на организма. Когато стоплим шоково краката и ръцете обаче, кръгът на циркулация рязко се променя, студената кръв се връща за секунди към сърцето, а телесната температура отново спада. Това може да причини колапс на сърдечния мускул, който да е с фатален край.

    Основни правила за сгряване

    Лекарите съветват след излагане на силен студ в никакъв случай да не се използва гореща вода, електрическо одеяло или тялото да се нагрява с печка. Стоплянето трябва да стане постепенно, с много хладка вода, тялото да се увие във вълнени топли дрехи, може да се направи лек масаж. Главата не бива да се сгрява, тя се стопля последна и е добре това да стане по естествен път - чрез циркулацията на кръвта в тялото.

    novinar.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »