Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    17.02.2016  » Творба на Моцарт и Салиери звуча за пръв път от 200 години
    Обща творба на композиторите Моцарт и Салиери, която се смяташе за безвъзвратно загубена, прозвуча за пръв път в Прага, след като музиковеди я откриха в колекцията на Чешкия национален музей.

    Партитурата показва, че съревнованието между двамата не е било особено жестоко и е още едно доказателство срещу тезата, че Салиери е убил по-талантливия си колега - версия, популяризирана от спечелилия "Оскар" филм "Амадеус".

    Моцарт умира през 1791 г., на 35-годишна възраст. Творбата е написана през 1785 г., един от най-плодотворните периоди на кариерата му, когато композира шедьоври като "Дон Жуан" и "Вълшебната флейта".


    Всички знаем, че историята в "Амадеус" не е вярна, казва изследователят Улрих Лезингер от фондация "Моцартеум" в Залцбург пред "Ройтерс". "Салиери не го е отровил, но и двамата са работили във Виена и са се конкурирали. Имаме едно кратко, не особено забележително, ново произведение на Моцарт, което може да ни разкрие повече за ежедневието му."

    Партитурата, озаглавена Per la Ricuperata Salute di Ofelia ("За оздравяването на Офелия"), е написана в чест на английска певица, която е пяла произведения на двамата композитори, казват от музея. Не е известно дали някога е била изпълнявана пред публика.

    Тя бе открита миналия ноември от немски музиковед, който издирвал творби на учениците на Салиери в Чешкия музикален музей.

    Съдбата на "За оздравяването на Офелия" не е много ясна, но партитурата, подписана от двамата композитори, пристига в Прага през 50-те години на ХIХ век. Откриването й обаче би било невъзможно, ако музеят не бе дигитализирал колекцията си, позволявайки на изследователите да се разровят из огромната база данни.

    Кратката и ведра мелодия за клавесин прозвуча вчера в бившата барокова църква, днес музей, след 200-годишно забвение.
    dnevnik.bg
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »