07.03.2016  » Италианският Версай работел твърде много
Италианските профсъюзи порицаха новия шеф на световноизвестния Кралския дворец на Казерта за прекомерна работа, което накара премиера Матео Ренци да се изкаже в негова защита, предаде "Ройтерс".

Правителството на Ренци назначи Мауро Феликори преди пет месеца, за да съживи грандиозния разполагащ с 1200 стаи бароков дворец на Бурбоните близо до Неапол, който подобно на голяма част от художественото и културно богатство на страната страда от десетилетия от пренебрежение и лошо управление.

Местните синдикати обаче изпратиха писмо до министъра на културата, който се явява шеф на Феликори, с оплакване, че директорът работи до късно вечерта, без останалата част от персонала да бъде информирана. 

"Такова поведение поставя цялата структура на риск", се казва в писмото, публикувано в "Кориере дела сера". 

На своята страница във Фейсбук премиерът Ренци отговаря, че обвинението към 63-годишния експерт в управлението на културни обекти е нелепо.

"Синдикатите се оплакват от Феликори, който бе избран след международна процедура за подбор, но трябва да осъзнаят, че течението се обърна. Веселбата свърши", заявява Ренци.

Посетителите на Казерта, който е в списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство и често е наричан "италианският Версай", са се увеличили със 70 процента през февруари в сравнение с година по-рано, а приходите са се повишили до 105 процента, добавя премиерът.

"Директорът просто си върши работата. И всички ние сме с него без страх", допълва Ренци.

В продължение на десетилетия музеят беше подложен на занемаряване и разграбване, особено от страна на местната мафия Камора, коментират анализатори, цитирани от ДПА.

В своя защита се изказа пред в. "Република" и самият Мауро Феликори. "Има много работа в музея", обяснява той. "Критиката е комплимент. Горд съм, че посвещавам цялата си енергия на тази работа. Никой не е принуден да остава допълнително, защото аз стоя до късно".

Според в. "Матино" Феликори работи от 7.30 ч. сутрин до 8-9 ч. вечерта. 

Известни синдикалисти побързаха да се дистанцират от критиката срещу неуморния директор. Сузана Камусо, национален лидер на най-големия профсъюз CGIL Италия, писа в Туитър: "Грешките трябва да се признават". А генералният секретар на Италианския съюз на труда Кармело Барбаджало заяви, че всички членове, свързани с "невероятния и достоен за съжаление" протест ще бъдат отстранени.

"Да се работи и да се работи добре, е дълг: тези, които не разбират това, могат да се смятат за изключени от организацията", заяви той.

dnevnik.bg
«  Обратно към всички текстове