Екипът на популярната поредица за пътешествия е подготвил уникални разкази за малко популярни аспекти от живота и културата на Индия.

Ще видим отблизо какво е Наади Шастра - древните бамбукови листа, които пазят информация за преражданията на всеки един от нас; ще открием таен ашрам, който приютява вдовиците на Индия, които ако вече не убиват с камъни, просто прогонват далеч, за да умрат от глад и мъка, без да могат да видят повече децата си; ще станем свидетели как от слонски изпражнения можеш да направиш милиони.

В индуизма река Ганг се смята за свещена и е персонифицирана като богинята Ганга. 

Реката е почитана от индусите, които вярват, че къпането във водите ѝ носи опрощаване на греховете и улеснява освобождението от цикъла на живота и смъртта, мокша.

Водата от Ганг се смята за много чиста. Поклонниците пускат пепелта на близките си в Ганг, за да приближат душите им по-близо до мокша .

Няколко са свещените места за индусите, разположени по протежение на брега на Ганг.
Това са: Ганготри, Харидвар, Алахабад и Варанаси. 

Независимо, че Ганг е една от най-силно замърсените реки в света, милиони религиозни хора се къпят в нея, за да измият насъбралата се в телата и умовете им Папа - на санскрит Папа описва действията, които създават негативна карма чрез нарушаване на моралните и етическите закони. Вярващите търсят пречистване и приближаване до божественото.

С дължина 2525 км, Ганга, или още Ганджес, извира от западната част на Хималаите, тече на юг и изток през Индо-Гангската равнина към Бенгалския залив, в който се влива чрез обширна делта. Земите около Ганг са едни от най-гъсто населените области в света. Там живеят над 400 милиона души.

Реката има и голямо историческо значение, като на нейните брегове са разположени много някогашни столици, като Паталипутра, Канаудж, Кара, Варанаси, Аллахабад, Муршидабад, Мунгер, Бахарампур и Калкута.

На река Ганг се провеждат свещените ритуали аарти.

Аарти се извършва два пъти на ден - при изгрев и залез, с големи тълпи, събиращи се на двата бряга на речния ръкав.

Това е церемония, в която не се принасят жертви. Пали се огън в малка лампа, която се украсява с цветя и се пуска надолу по реката.Това е поднесен дар на богинята Ганга. Хиляди хора от цял свят пристигат край Ганг, за да присъстват на тази молитва. 

Гледайте новия епизод на „Без багаж“, тази събота, от 13 ч., по Диема

vesti.bg