Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    14.03.2016  » 6 цитата, които са приписани на грешния човек

    Те са повтаряни многократно през вековете и до голяма степен са оформили представите ни за личностите, на които се приписват. Тези известни цитати обаче са сред най-големите исторически заблуди, тъй като изобщо не принадлежат на съответните хора.

    Мария Антоанета: "Да ядат пасти тогава."

    Един от най-известните фалшиви цитати в човешката история. Според легендата, когато съобщават на Мария Антоанета, че народът ѝ измира от глад, тя отвръща: "Като нямат хляб, да ядат пасти тогава."

    Има съвсем малък проблем - няма каквото и да било историческо доказателство кралицата някога да е казвала такова нещо. Всъщност това е реторична фраза от антироялистка пропаганда, приписвана на Жан-Жак Русо.

    Юлий Цезар: "И ти ли, Бруте?"

    Месец март е, 44-та година пр.н.е. Група сенатори примамват Цезар под предлог, че искат да му връчат петиция, в която уж го умоляват да върне властта обратно в Сената. Около 60 или повече мъже го блъскат и ръгат с ножове. Твърди се, че точно преди да издъхне, вижда приятеля си сред нападателите и казва: "И ти ли, Бруте!".

    Юлий Цезар е прободен 23 пъти. По-късно лекар установява, че само една рана, втората в гърдите, е била смъртоносна. Пълководецът не е упрекнал Брут, поне не в реалната ситуация. В драмата на Уилям Шекспир "Юлий Цезар" обаче определено го прави. Оттам е тръгнал и фалшивият цитат.

    Николо Макиавели: "Целта оправдава средствата."

    Никога не го е казвал или написал, нито веднъж дори. Макар че тази мисъл се съдържа в много от идеите му. Верният цитат е: "Окончателният резултат трябва да бъде взет предвид, преди да се пристъпи към действие." Изразът "Целта оправдава средствата" е бил приписван и на Овидий, и на Софокъл.

    Шерлок Холмс: "Елементарно, драги Уотсън."

    "Елементарно, драги Уотсън" изобщо го няма в книгите на Артър Конън Дойл - в нито един от 56-те разказа и 4-те романа. Гениалният детектив употребява изрази, като: Еxactly ("съвършено вярно"), my dear Watson, а понякога също така казва You're positively scintillating today, Watson ("Днес определено умът ви сече като бръснач, Уотсън"). Крилатата фраза се появява във филмите за Шерлок. Факт е обаче, че в българския превод има такъв израз.

    Марк Твен: "На света има само две сигурни неща - смъртта и данъците."

    Американският писател, журналист и хуморист Марк Твен е остроумен и затова всички вярват, че е казал такова смешно нещо. Той самият вероятно би бил приятно изненадан, че му приписват тази мисъл. Да, но не Марк Твен е авторът. Казали са го двама други - драматургът Кристофър Бълок през 1716 г., и 8 г. по-късно същото е написал хумористът Едуард Уорд.

    Ганди: "Вие трябва да бъдете промяната, която искате да видите в света." 

    Не е изцяло лъжа, че Махатма Ганди е казал това. Казал го е, но в един доста по-дълъг вариант, неподходящ за написване върху стикери и фланелки. Ето какво всъщност е казал индийският мъдрец: "Ако промените себе си, и вашия свят ще се промени. Променяйки начина си на мислене, ще промените и чувствата си, и действията си, и по този начин и светът около вас ще стане по-различен."

    expert.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »