Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    16.03.2016  » Хормоните са виновни за йо-йо ефекта след диета
    Пържолите са вкусни, но с тях трябва да се внимава. Снимка БГНЕС

    Виновници за йо-йо ефектa след края на почти всяка диета са хормоните, контролиращи чувството за глад и ситост - лептин и грелин.

    Именно тези "пакостници" са най-вероятните причинители на наднормено тегло, смятат учените. Ако бъдат овладени в нормални граници, те биха могли да бъдат ключа към трайното отслабване.

    На практика, ако след края на ограничителния режим сме свалили 5 килограма, нивата на грелина - хормона, който определя чувството ни за глад, се покачват главоломно и до мозъка ни достигат постоянни сигнали, че тялото има нужда от храна.

    Обикновено обаче това далеч не е така. От друга страна пък, след края на диетата, нивата на лептина – хормон, който създава усещането за ситост, намаляват. Получава се странен парадокс - макар да сме хапнали обилно, не се чувстваме достатъчно сити и ни се иска да продължим с яденето.

    Това далеч не означава, че вечерята или обядът ни са били недостатъчни. Просто биохимията в организма е нарушена и до мозъка ни достигат грешни сигнали, а причината за това се крие в строгата диета.

    Оказва се, че повечето хранителни режими за намаляване на талията се концентрират върху броенето на калориите, но това не винаги гарантира трайно отслабване.

    Определящо за това дали килограмите стават по-малко е влиянието на новия ни начин на хранене върху нивата на лептина и грелина.

    Това означава да похапваме храни, които регулират хормоните в тялото, а не нискокалорични илачи, които само деструктурират биохимичните процеси и водят до пълен информационен хаос на тема ситост и глад в мозъка.

    Различни нива при мъжете и жените

    Според изследователи от университетската болница в Сантяго де Чили двата хормона действат по различен начин при жените и мъжете. Нивата на грелина имат по-голямо влияние върху повишаването на теглото при мъжете, а нивата на лептина – при жените.

    Това показва ново медицинско приучване, проведено сред хора с наднормено тегло, които са спазвали диета с ниска консумация на калории.

    Изследователите, цитирани от Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, проследили нивата на грелин, лептин и инсулин в кръвта при дебеланковците.

    Получените данни показали, че нивата на инсулина нямат особено влияние върху теглото, но хората, увеличили след диетата теглото си с 10 процента, имали повишено ниво на лептин в кръвта.

    Тлъстите пържоли ни правят ненаситни

    Според учените тлъстите пържоли могат да ни направят истински ненаситници, а диетата с високо съдържание на мазнини може да намали чувствителността на мозъка към хормоните, които потискат апетита, пише zdrave.bg.

    Това сочат резултатите от изследването, проведено от Майкъл Коули и неговите колети от Oregon National Primate Research Center. Според проучването им клетките на мозъка на хора, страдащи от затлъстяване, престават да реагират на хормона лептин.

    Освен това в клетките на по-пухкавите представители на хомо сапиенс е открито и специално вещество, което блокира действието на хормона на засищането. На практика това прави мозъка безчувствен към някои обективни състояния на тялото като ситост и глад.

    novinar.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »