11.04.2016  » Как твори Рембранд през XXI век
Технологиите успяха да станат част от ежедневието ни, но не спират до там. Те успешно започват да заемат място и в изкуството. Възможно ли е машина да рисува като някой гениален на творец - например Рембранд?

Отговорът е положителен и е типичен за XXI век - да, възможно е, но след дълъг процес на задълбочен анализ и специално изработени за целта програма и технология. След 18 месеца работа с помощта на 3D принтер бе създадена нова картина в стила на холандския художник Рембранд ван Рейн творил през 17 век.

Проектът е наречен "Следващият Рембранд". Картината се състои от 148 милиона пиксела и се базира на 168 263 фрагмента на нидерландския творец, предаде Би Би Си.


Специалистите опитват "да открият артистичното ДНК на Рембранд", като изследват построяването на изображението и анализират всеки пиксел, докато не успеят да пресъздадат метода на работа на художника и разшифроват характерните за стила му геометрия, композиция и материали.

Експертите целят да определят основни портретни характеристики. Компютърът е имал задача да направи портрет на "бял мъж с окосмяване по лицето, на вързаст между 30 и 40, облечен в черни дрехи с бяла яка и шапка, обърната на дясто" чрез създаване на двумерни растерни изображения и възвишения, които по-късно се прилагат един върху друг, за да се превърнат в триизмерен обект. А 3D принтера имитира движенията на четката на художника.


"Може да се каже, че използваме същият артистичен метод като тази на Рембранд, който е използвал за неговите картини и същите четки, за да създадем нещо ново." Тези смели думи принадлежат на Рон Оугъстъс, участник в проекта и директор на малки и средни бизнес пазари на Microsoft.

Сложните изчисленията на авторите спомогнало създадаването на реално физическо усещане на новия портрет на Рембранд, отпечатан в 3D формат в тринадесет слоя боя на базата на UV мастило. Картината е замислена така, че да се доближава възможно най-много на произведенията на майстора, но в същото време да бъде оригинална.


Въпреки впечатляваща прилика, никой не очаква продуктът от проекта "Следващият Рембранд" да се попадне в Рейксмузеум - Държавният музей в Амстердам в непосредствена близост до "Нощната стража" - друга известна картина на автора, казва изпълнителният креативен дикетор на ING - Бейс Корсън пред "Гардиън".

"Целта ни беше да направи машина, която работи като Рембранд", каза Е. Флорес, директор на проекта. "Така ще разберем по-добре какво прави шедьовъра шедьовър. Въпреки всичко не мисля, че можем да заместим Рембранд. Рембранд е уникален".


Този проект е един от първите сигнали, че този тип технология рано или късно ще стигне и до нас. Не е изключено в идните години да можем да принтираме наши портрети както би ни нарисувал Рембранд, и то на 3D печат, върху платно с маслени бои, или пък наша собствена "Нощна стража", неразличима от оригинала. Вероятно стоим на прага на златна ера на фалшификацията.
dnevnik.bg
«  Обратно към всички текстове