Четвъртък, 28 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    18.04.2016  » Съзнанието работи на прекъсвания
    Голяма част от дейността на мозъка минава на подсъзнателно ниво. Снимка Publicdomainpictures.com

    Човешкото съзнание не тече гладко, а се формира на интервали, със съвсем кратки прекъсвания. Така твърдят учени от Политехническото федерално училище в Лозана, които предлагат нов модел за разбиране на ума. Според тях съзнанието се активира на интервали от около 400 милисекунди, между които има безсъзнателни дупки.

    Така се оказва, че нашето съзнание всъщност функционира като филмова лента, която има отделни кадри. Дебатът за това дали съзнанието е непрекъснат процес продължава вече векове. Според учените именно това „кадриране” на съзнанието може да е причина, когато шофираме и колата пред нас внезапно спре, да натискаме спирачката, преди да сме осъзнали какво се случва. Процесите, които текат в мозъка ни в такава ситуация, са изключително сложни и невинаги включват съзнанието веднага – мозъкът е взел решение още преди съзнанието да го разбере.
    От наша гледна точка съзнанието работи като неспирен поток - един образ или звук е последван от друг и т.н. без прекъсвания. В същото време обаче е ясно, че мозъкът поема информацията на интервали – като кадрите от филмова лента, и затова може да бъде заблуден, че бързо сменящи се статични образи формират непрекъснато движение. По този механизъм действат киното и телевизията.

    Според учените Михаел Херцог и Франк Шарновски обработката на информация протича на два етапа. Първо е подсъзнателният етап. Мозъкът засича различни белези на обекта като цвят и форма и ги анализира. По това време съзнанието още не се е включило. Това става по-късно, когато мозъкът обработи цялата информация и създаде един завършен образ. Целият процес може да отнеме 400 милисекунди, което е дълъг период от физиологична гледна точка. „Причината е, че мозъкът иска да ви даде най-добрата и пълна информация и изисква време за това. Няма полза съзнанието да задълбава в процеса на обработка на информацията”, обяснява Михаел Херцог.

    novinar.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »