Вторник, 23 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    05.05.2016  » Падащи звезди в навечерието на Гергьовден
    Снимка: БГНЕС

    В нощта на 5 срещу 6 май 2016 нощното небе ще се изпълни с ярките светлини на метеоритния дъжд - пикът на Ета-Акваридите, пише "Всеки ден".

    Поверието гласи, че ако човек види падаща звезда и в този момент си пожелае нещо, то ще се сбъдне.

    Интензивността на майските Аквариди в малките часове ще достигне до 30 метеора на час, оставяйки ярка пътека, с продължителност от няколко секунди до няколко минути. Далеч от светлините на града, те могат да се видят с невъоръжено око в посока на съзвездието Водолей, защото Луната през този период ще бъде в близост до фазата новолуние и няма да засенчи светлия поток със своя блясък. Ета-Акваридите могат да се видят както в северното, така и южното полукълбо. Но Южното полукълбо е за предпочитане. За Северното полукълбо наблюдаваният брой на метеори на час е около 10. Това се дължи на разликата в географската ширина.

    Съзвездието Водолей, където се намира радианта на Ета-Акваридите, е значително по-високо в небето в Южното полукълбо от Северното. В Северното полукълбо метеорите обичайно се виждат малко над хоризонта. Съзвездието, което дава името на метеорния дъжд, не е източник на метеорите. Името служи да помогне на наблюдателите да се ориентират към коя звезда да наблюдават метеорния поток.

    На два пъти всяка година Земята се сблъсква с отломките, оставени от Халеевата комета, създавайки два метеорни потока, които осветяват нощното небе. Ета-Акваридите са един от най-бързите метеорни потоци. Техните парчета пронизват небето със скорост близо 66 км/с (237 400 км/ч). "Ако мигнете, няма да ги видите. Те се движат доста бързо ", заяви Бил Кук (Bill Cooke), астроном на НАСА пред New York Times.

    Метеорите, които често са не по-големи от песъчинка, могат да произведат удар, еквивалентен на 0,357-калибров куршум, според д-р Кук. "Ето защо те пускат тези блестящи ивици в атмосферата. Те имат много енергия". Следващият ни шанс да станем свидетели на метеорния поток от останки на кометата ще бъде през октомври, когато Земята ще се срещне с опашката й за втори път тази година под името Ориониди.

    novinar.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »