13.06.2016  » Ранният старт на работния ден бил нездравословен


Всички сме чували твърдението, че 8 часа сън са достатъчни на човек, за да отпочине и презареди. За някои хора това правило може да е в сила, но в повечето случаи ранното ставането е кошмар, независимо в колко сме си легнали.

Каква е причината за това - учени от Оксфорд установиха, че натовареният график на повечето хора през деня е в противоречие с техните циркадни ритми.

Циркадните ритми са цикли на физическите, психическите и поведенческите промени. Те траят приблизително 24 часа и ни казват кога трябва да заспим, както и кога да станем, без да ни е нужен будилник. Като цяло, те са основна част от живота на всеки човек. Циркадните ритми определят кога огладняваме, кога се чувстваме енергични, кога ни се доспива и т.н.

Резултатите от проучването показват, че ранният старт на работния ден може да ни повлияе нездравословно.

Затова децата между 8 и 10-годишна възраст не трябва да започват училище преди 8:30 ч., а тези между 16 и 18 г. - в 10 ч. или по-късно.
Възрастните също могат да се възползват от по-късната активност - за хората между 18 и 55 г. е добре да започват работа в 10 часа.

Учените твърдят още, че часовете, прекарани пред компютрите, телефоните, телевизорите и др. устройства могат да окажат негативно влияние върху качеството на съня и съветват да изключваме устройствата поне един час преди лягане, за да имаме здрав и спокоен сън.
vesti.bg

«  Обратно към всички текстове