Сряда, 24 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    20.06.2016  » Вариации на тема бетон и чушкопек
    Може ли архитектурната еклектика и импровизираните решения по българските улици да вдъхновят дизайн? Колко варианта може да има чушкопекът? Тези въпроси задава Оne Design Week в Пловдив, чието тазгодишно издание поставя акцента върху процеса и сътрудничеството. В центъра на програмата, озаглавена "Мога ли да помогна", са няколко работилници, в които дизайнери от различни страни експериментират с открити "на терен" елементи и концепции.


    Циментът е отправната точка за проекта "Материалност Бруталност" (кино "Космос"), в който четирима антори от Исландия, Финландия, Норвегия и Швеция предизвикват традиционните схващания за изчистения скандинавски дизайн. Задачата на десетдневния им престой е да намерят нови продуктови приложения на недружелюбния материал, събирайки идеи от улиците на Пловдив.


    Отговорът на исландецът Торун Арнадотир са серия тухли, чиито обичайно невидими кухини са запълнени с разноцветен гипс и бетон. "Хилядолетната история на града е намерила отражение в архитектурните пластове и различни строителни материали, често закърпени с бетон. Накъдето и да погледнеш, откриваш любопитна смесица от текстури и шарки. Дори Римският амфитеатър е закърпен с бетон и различни видове тухли", отбелязва дизайнерът.


    Финландката Кирси Ейнковара се обръща към органичните форми, нетипични за бетона и употребата му в градското пространство. Нейната серия от наглед "стичащи" се по стълбите "възглавнички" са предназначени за многото ръбове и стълбища на Пловдив и предизвикват асоциираните с материала статика и твърдост. Излети по формите на тялото, някои са предназначени за сядане, други - за облягане на лакти и длани и могат да се местят.


    С градска мебел се занимава и Кристофър Съндин, впечатлен от "импровизираните" решения по улиците - познатата оранжево-кафява пластмасова масичка от стари времена, табуретките и кофите от железарията, този път изляти от бетон. Вдъхновен от бруталистката архитектура в града шведът Кая Солгард създава "монумент" на неговите аромати, като всеки негов пласт крие по една от особените му миризми.

    Вариации на тема чушкопек


    В проекта "Български нормалности, холандски странности", чиито резултати също са изложени в "Кино Космос", Адриаан де Ман се занимава с едно от най-българските изобретения - чушкопекът. Запленен от идеята, че масивният уред е създаден специално за един зеленчук, той го предлага няколко забавни варианта: с открит нагревател и огледала, с въздушна струя и накрая - с подвижна щипка, която спуска и върти чушката през загрят обръч.


    В същата изложба Херард Ясперсе предлага детски играчки и костюми, вдъхновени от кукерската традиция, а Йетске Висер и Михиел Мартенс показват печатна техника с метал и киселина, за която използват намерени по улиците ръждясали предмети. Джузепе де Брюн пък използва визуални елементи от градската среда, за да разкаже за разходките си из Пловдив в проекта "Брошури".


    Последен от тази серия е проектът "Смесени идентичности" (Mixed Identities), в който дизайнери от Словакия, Унтгария, Полша и Чехия – Ленка Срснова, Studio Nomad, Мартина Голик, Павла Нешверова и Клара Шумова създават нови десени в сътрудничество с българска фабрика за одеала. Резултатите, направени чрез местна тъкаческа техника, могат да бъдат видени в Градската художествена галерия (сградата за временни експозиции на главната улица).

    dnevnik.bg
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »