20.06.2016  » Мръсният въздух вреди на психиката на децата
Ново изследване установи връзка между мръсния въздух и нарастващия брой психични заболявания при деца. Причинно-следствената връзка е налице дори и при ниски нива на замърсяване, са констатирали учените в ключово изследване, публикувано в списание BMJ Open и цитирано от британския вестник "Гардиън".

Учените установяват, че относително малко покачване в нивата на замърсяването на въздуха са свързани със значително увеличение в психичните проблеми. Това е първото проучване, което прави подобна връзка, но е подплатено с все повече доказателства, че замърсяването на въздуха може да повлияе на психическото и когнитивното здраве и че децата са особено уязвими към лошото качество на въздуха.

Учените са наблюдавали какъв е ефектът от излагане на замърсяването на повече от 500 000 лица под 18 години в Швеция.

"Резултатите могат да означават, че по-ниската концентрация на замърсяването на въздуха – най-вече от трафика, може да намали психичните заболявания при деца и юноши", коментира ръководителят на изследването Анна Удин от универистета Умеа, Швеция.

Професор Франк Кели от Кралския колеж в Лондон заявява, че изследването е важно. По думите му, проучването се базира на съществуващи доказателства, че децата са особено уязвими на лошото качество на въздуха. Вероятно едната причина е техния начин на живот, тъй като децата са по-активни, както и това, че развиващите се организми на подрастващите могат да бъдат по-уязвими.

Замърсяването на въздуха във Великобритания надвишава допустимите ограничения в много градове. Прогнозите са това да причини 40 000 случая на преждевременна смърт годишно, като това включва заболявания на белия дроб, сърдечни удари и инсулти.

Европейския съюз и Световната здравна организация налагат ограничения за азотен диоксид (NO2) 40mcg / m3 (микрограма на кубичен метър), но нивата му надвишават тези допустими норми в градове като Лондон. Изследователите са открили, че увеличение от 10mcg/m3 на NO2 съответства на ръст от 9% при психичните заболявания при децата. За същото увеличение на опасните за здравето фини прахови частици (PM 2.5 и ФПЧ10), ръстът на тези заболявания при подрастващи е 4%.

Няколко по-ранни проучвания са установили връзка между замърсяването на въздуха и разстройства от аутистичния спектър, както и с възможностите на децата да учат и да се развиват.

През май вестник "Гардиън" разкри непубликуван доклад за замърсяването на въздуха, който показва, че 433 училища в Лондон се намират в райони, в които има надвишаване на позволените лимити на ЕС за замърсяването на NO2. Отново през май, доклад на СЗО констатира, че замърсяването на въздуха се увеличава с "тревожни темпове" в редица градове по света.

dnevnik.bg
«  Обратно към всички текстове