Ставите, тези подвижни съединения на костите, са от изключително значение за нормалното функциониране на организма. А проблемите с тях се задълбочават с годините.

Влияние оказват стресът, обездвижването и не на последно място наследствената обремененост, но възрастта си остава основна причина за износването на ставния хрущял.

С напредването на годините организмът произвежда все по-малко колаген, а това намалява еластичността на връзките в него. Колагенът влиза в състава на сухожилията, костите и хрущялите, затова за ставите са полезни всички храни, които спомагат неговото синтезиране в организма.

Добрата новина е,

че човек може да противодейства на регреса в двигателната система с хранителен режим. Тоест, горещо препоръчваме превенция, преди да започнат болките в ставите.

Рецептата:

Омега-3 мастни киселини, антиоксиданти, витамин С и дори въглехидрати. И движение.

Групи храни, богати на Омега-3 мастни киселини са:

- Една супена лъжица ленено семе или шепа орехи са важна част от дневния хранителен режим.

- Масла - соевото и ореховото масло са добър избор, но все пак лененото масло си остава най-богато на омега-3 мастни киселини. С маслата обаче внимавайте и не прекалявайте, тъй като са висококалорични, а това не влияе добре на ставите. Употребявайте ги с мярка.

- Студеноводни риби като сьомга, скумрия и риба тон. Наистина, една порция от 90 гр. сьомга дневно ни дава повече от препоръчителното количество за деня. Но сме длъжни да ви предупредим, че омега-3 са чувствителни на висока температура, така че термичната обработка не е препоръчителна. Ако все пак суровата риба не е вашата храна, препоръчваме я печена или варена, но не и пържена.

- Бобови храни. Можете да ги консумирате под разнообразна форма – супи, салати, яхнии. Избягвайте лещата, в нейния състав се съдържат пурини, които предизвикват изменения в ставната капсула.

Антиоксиданти

Малко хора знаят, че омега-3 мастните киселини е важно да се комбинират с антиоксиданти. Още повече, че те предпазват организма от възпаления, болести и забавят процеса на стареене.

Витамините Е, А и С са мощни антиоксиданти, затова приемайте храни, които са богати на тези съставки.

Бадемите, орехите, слънчогледовите семки и слънчогледовото олио, както и зелените зеленчуци са само част от храните, богати на витамин Е.

Витамин А се съдържа в някои зеленчуци като картофи, броколи, моркови и домати, разбира се и в плодовите сокове.

Дори и в натоварен ден, си позволете да отделите няколко минутки за една ябълка. Тя съдържа важен aнтиoĸcидaнт зa синтезирането нa ĸoлaгeн - ĸвepцeтин. Но не забравяйте, че не трябва да я белите, защото кората ѝ е източник на много полезни вещества.

Храни, богати на витамин С

Храните, съдържащи витамин С, способстват за по-интензивната изработка на колаген в организма и образуването на млада съединителна тъкан.

Първата асоциация с храна, богата на витамин С у почти всички хора е портокал, но има поне 7-8 храни, които са много по-богати на този витамин.

На пиедестала са чили чушлетата.

По-богати на витамин С в сравнение с портокала са и червените чушки, броколите, брюкселското зеле, карфиолът. Ако обичате плодове, хапвайте редовно папая, ягоди или киви, и разбира се, портокали.

Въглехидрати на помощ

Във всички случаи хранителният режим, осигуряващ ни здрави стави, съдържа всички хранителни вещества. Дори въглехидрати, които са в основата за изграждането на ставната течност, храна за хрущялите, които не се кръвоснабдяват.

Движението

Това е задължително условие за здрави стави. Използвайте всяка възможност за раздвижване - половин час ходене пеша на ден е достатъчно.

vesti.bg