Сряда, 17 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    14.07.2016  » Погрешни прогнози на известни личности за бъдещето



    Колко далеч ще стигне технологичното развитие на човечеството? Труден въпрос, чиито отговор не могат да познаят дори и някои от най-великите умове. Това, естествено, не пречи на хората да гадаят и споделят своите прогнози със света. Някои от тях надценяват възможностите на високите технологии, а други ги подценяват. Вижте едни от най-погрешните прогнози за бъдещето на технологичния свят, изказвани някога, подбрани от HubSpot.

    „Интернет ще се окаже просто една супернова, която катастрофално ще се срине през 1996г.“(1995 г.) – Робърт Меткалф. Това е едно от най-абсурдните предсказания свързани с технологиите, правени някога. Той изказва мнението си по време на международната конференцията World Wide Web и дори поставя думи се върху инфо колона, а по-късно са принтирани върху кухненски робот, които буквално изяжда думите му. След година самият Меткалф, който е един от създателите на Ethernet, сам признава колко е сгрешил.

    „Дори и да имаше начин да се изпращат пари по интернет, а няма такъв, липсва най-важната съставка на капитализма: продавачи.“ (1995 г.) - Клифърд Стол. Оказва се, че Меткалф не е единственият, който предвижда близката смърт на интернета през 1995 г. В статия за Newsweek астрономът Клифърд Стол обяснява защо мрежата няма да промени света толкова много, колкото мнозина твърдят. По-късно самият той предлага идеята за създаване на „кибербизнес“ т.е. електронна търговия и опровергава себе си, че онлайн разменът на стоки е напълно възможен.

    „Аз бих затворил Apple и веднага бих върнал парите на акционерите“(1997 г.) – Майкъл Дел. Тази фраза не е точно прогноза, но категорично загатва визията за Дел за бъдещето на компанията Apple. Изказването е дадено в отговор на запитване какво би направил изпълнителният директор на Дел, ако беше на мястото на Стив Джобс. Рабира се, когато погледнем назад от гледна точка на съвременността, знаейки колко далеч е стигнала компанията на Джобс, планът на Майкъл Дел изглежда доста глупаво, но е оправдан от гледна точка на представянето на Apple по онова време.

    „До две години ще решим проблема със спам съобщенията“(2004 г.) – Бил Гейтс. Е, още чакаме това решение. Това изказване на собственика на Microsoft може да бъде прието само и единствено като пожелателно. Гейтс го заявява по време на Световния икономически форум през 2004 г. За съжаление статистиката оборва тази прогноза. По данни от доклад публикуван през 2014 г. (10 години след думите на Бил Гейтс), средно 54 млрд. спам имейла се изпращат ежедневно.

    „Всички ме питата кога Apple ще започне да прави телефони, а моят е отговор е ‚Най—вероятно никога..‘.“(2006 г.) – Дейвид Поуг. Това са думите на технологичния журналист, които се появяват в The New York Times. Още на следващата година Apple пуска своя първи модел на iPhone. Предположението на Поуг определено се оказва много далеч от истината.

    „Няма никакъв шанс iPhone да си извоюва значителен пазарен дял. Никакъв шанс.“(2007 г.) – Стив Балмър. Обратно в 2007-ма, тогавашният изпълнителен директор на Microsoft Балмър коментира, че iPhone е твърде скъп за да бъде възприет от широката маса потребители. В интервю за USA Today той дори дава точни прогнози за бъдещия пазарен дял на телефоните на Apple, който според него ще достигне максимум 2-3%. Това предсказание е оборено от цифрите към днешна дата, които сочат компанията на Сттив Джобс държи 16% от световния пазар и 40% от пазара на телефони в Америка.

    „Няма причина някой да иска да има компютър в дома си.“(1977 г.) – Кен Олсън. През 1960 година след придобиването им Compaq, компанията Digital Equipment Corporation (DEC), чиито съосновател е Олсън, е основен играч в американската компютърна индустрия. Въпреки това и фактът, че Кен Олсън е тогавашният президент и председател на борда на DEC, той не е вярвал, че компютърът ще се превърне в неразделна час от интериора на всяко домакинство.

    expert.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »