Петък, 19 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    25.08.2016  » Сексът умря, да живее Фейсбук



    Сексът умря, да живее Фейсбук! Ако на някого това му се вижда смехотворно или преувеличено, нека да си сипе кафе и да дочете този материал. Преди малко повече от седмица изследователи от три американски университета, на Сан Диего, Атлантическия във Флорида и Уайдънър, публикуваха резултати от свое проучване, които разкриха грозната истина за съвременния начин на живот и в частност - за битието на определена група млади хора. И по-точно - на навършилите пълнолетие в новото хилядолетие. Това са така наречените милениали или генерация Y - те започват да се раждат в началото на 80-те.

    Та анализите на събраната информация показват, че повечето мъже и жени около 20-те правят далеч по-малко секс в сравнение с родените през 60-те и 70-те. Около 15% от хората между 20 и 24 признават, че не са имали никакви сексуални партньори до 18-ата си годишнина. А само 6% от предишното поколение си позволява същото признание.

    Новите данни, събирани между 1989 и 2014-а, са публикувани в списание Archives of Sexual Behavior. Вижда се още, че сексуалното бездействие засяга повече жените, отколкото мъжете, повече белите, отколкото афроамериканците; тези, които не са ходили в колеж в сравнение със завършилите... Еротичното безхаберие е по-разпространено по Източното крайбрежие, отколкото по Западното.

    "Това е част от по-широката тема за по-късното съзряване", казва Жан Туенгей, водещата изследователка и автор на книгата "Поколението Аз".

    Еротиката е стрес за живеещите в телефона

    Причините за тенденцията без секс имат нещо общо с икономическите реалности (за тях по-долу). Но все пак други по-важни културни фактори обясняват притесняващите резултати. Според Туенгей съвременните технологии имат много общо.

    "Ако отделяте повече време за чат с приятелите си във Фейсбук, Месинджър, Вайбър, Снапчат и всякакви други подобни, и по-малко време за общуване лице в лице, вие вероятно имате по-малко възможности да намерите някой, с когото да правите секс", обяснява експертката. Поколението "Аз", както го наричат, за съжаление предпочита да живее, затворено в телефона си - дори вече не в компютъра. Колкото и невероятно да звучи за по-възрастните, но за персонажите от "Аз" профилът и имиджът, който създават и поддържат в социалните медии, е десетки пъти по-важен от реалния живот. Всъщност реалният живот за тях е онлайн и това не подлежи на никакви съмнения. Опосредствената комуникация изглежда далеч по-приемлива, по-успешна, по-ненатоварваща и те я предпочитат пред онази лице в лице. През чата емоциите и недостатъците се прикриват, човек може да бъде такъв, какъвто иска да бъде. Е, почти. Но все пак е по-близо до идеализирания си образ, отколкото до реалния. Това е страхотно - ставаш по-спокоен и по-уверен. Но пък стигаш до тотално изкривяване на действителността и до нейната подмяна. Като излязъл от стерилна среда човек се оказва негоден да общува по обикновения начин. Всичко нередно, различно, непознато в света го плаши и изглежда като враг. Човекът винаги се е съизмервал с това, което не е - на този принцип действа чувството за идентичност. Но днес различното, дори единствено мнение, е заклеймявано и избутвано в страни.

    Милениалите са си самодостатъчни - нямат нужда от други и не желаят да приемат чуждото мнение. В развития западен свят, и най-вече - в САЩ, милениалите са отгледани от поколението X. Причината за прекаленото обгрижване, с което поколението Х натоварва своите наследници, е компенсацията за любовта, която не са получили от собствените си себични родители от златната генерация на следвоенна Америка.

    "Милениалите не знаят как работи светът: хората може да не те харесат, обектът на твоите желания може да не отвърне на любовта ти, децата да са жестоки, работата да е гадна... Трудно е да станеш добър в нещо. Животът е съставен от провали и разочарования, нямаш талант, хората страдат, остаряват, умират. А поколение Y реагира на тази действителност като колабира в сантименталност, играе ролята на жертва и отказва да признае тежките факти на съществуването, да ги преглътне, да ги обработи и да продължи напред", казва Елис пред "Венити феър". Това поколение може да понесе съвременния не особено добър свят, само ако му се представя през екран - че дори и тогава отказва сякаш да го приеме. Изискванията важат и за сексуалния им живот, натоварен с твърде много очаквания - вместо разпускащо занимание, той се е превърнал в стрес.

    Край на случайните партньори

    Доктор Хелън Фишър, антрополог и главен научен съветник на Match.com, предполага, че милениалите не спят един с друг по две основни причини. Първо, защото са по-амбициозни в кариерата, и второ - защото са далеч по-предпазливи, когато решават да навлязат в отношения. Пред Business insider тя обяснява, че Y-поколението се фокусира повече върху работата, отколкото върху секса и любовта. Освен това те не практикуват редовен полов живот, докато не се ангажират със сериозна връзка. "Колкото повече предлагате като образование, богатство и социален престиж, толкова по-вероятно е да се намери "партньор с по-висока стойност". Стойността се измерва с това колко този отсреща може да даде за връзката от романтична гледна точка. Милениалите може би избягват секса, защото той е от първите стъпки във всяка връзка - а те искат първо да са сигурни в стойността на бъдещата си евентуална половинка", обяснява Фишер.

    Младите хора също така пренебрегват брака за сметка на кариерата. "В миналото сватбата беше акт на зрялост. Въпросното поколение не се интересува от това", допълва Фишер. Сексът определено провокира хората да се влюбват. "Когато правите секс с някого, вие потъвате в романтика", казва Фишер. Оргазмът задвижва хормоните, които предизвикват чувства на привързаност - като окситоцина, освобождаван и от двата пола по време на върховното удоволствие. В крайна сметка случайният секс не е случаен и води до връзка", категорична е докторката. Тя коментира и новите приложения за мобилни телефони за запознанства и тематичните сайтове. И пита: защо милениалите се запознават с много хора онлайн, но по-рядко правят секс с тях. "Най-големият проблем с онлайн запознанствата е "когнитивното претоварване". Човешкият мозък не може да се справи с толкова много възможности за избор... Колкото повече хора срещаш, толкова по-малко вероятно е да излезеш с някой от тях. Милениалите са по-предпазливи, по-внимателни, по-придирчиви и по-амбициозни. Една от причините младите хора да са толкова капризни е, че много от тях имат разведени родители", категорична е Фишер. И все пак прави доста успокоително заключение: "Милениалите знаят, че сексът ще дойде. Той е навсякъде, когато го пожелаят. Те избират да не го практикуват, защото се опитват да правят нещо друго".

    Но списъкът с причините за "безсексието" е голям и продължава да расте. Сред изобилието от различни начини за забавление, той става по-малко важен. Супер улесненият достъп до порнография също е част от обяснението на тази статистика. Във филмите за възрастни всичко е идеално - актьорите, телата, бельото, актът... Това задава големи очаквания особено у хората, които имат малък сексуален опит.

    Актът като алгебра

    "Секс. Роден през 1963-а. Умрял през 2016-а" Това побърза да обяви Ева Вайсман, редактор на списание "Обзървър". Тя е повече от саркастична. "Горкият секс. Познавахме те добре. Е, не чак толкова добре. Познавахме те. Бегло. Всички ще помним къде бяхме, когато чухме за теб, разбира се - без да те опитаме. Седяхме на дивана пред телевизора по анцуг, забили глави в нашите телефони, за да не изпуснем новите публикации на милениалите, ядейки чипс."

    Вайсман припомня, че навремето сексът е бил далеч по-просто преживяване за забавление. Днес очакванията са големи - телата ни трябва да са стегнати, едва ли не постоянно да са обезкосмени, а бельото да е като от реклама на "Виктория сикрет" в случай, че изненадващо срещнем някой навит в бара или където й да е. Днешните млади очакват да научат секса така, както зубрят алгебрата. Най-вече от безкрайни списъци и съвети в списания или от аматьорски секс видеа, които се намират по-лесно из интернет, отколкото ваучер за вечеря в обикновен ресторант. В миналото идентичността трябваше да покълне от секса. Модата, политиката, целият живот се фокусираха върху еротиката.

    "Забравете удоволствието, забравете интимността - също като озоновия слой сексът се превърна във всичко. И тъй като той арогантно си мислеше, че нищо не може да го победи, забрави за далеч по-силните чувства като тревожност и депресия. Както за по-големите рискове в днешния свят - че дори и за телевизията", продължава Ева. Сексът се оказва демоде, нещо като практика за забавление, която вече не е чак толкова актуална. Младите хора си имат телефони. Вместо страстта да се развива, тя се оказа затворена в екраните.

    По дяволите и икономиката

    Според данни на Американското бюро по преброяване на населението, младите печелят с около 2000 долара по-малко от своите родители на тази възраст - те по-често живеят в бедност и по-дълго остават вкъщи. Това е другата причина за ниската им сексуална активност - детската стая, в която живееш до 30, не изглежда привлекателно място за секс, когато вече си във възраст.

    Младите днес нямат сигурността в бъдещето и работното си място, каквато са имали родителите им някога. Младите днес карат автомобили по-малко от родителите си - поддържането на кола изисква пари, каквито те невинаги притежават. "Има твърде много фактори, които пречат на милениалите да пестят - липса на бонуси в работата им, студентски заем, високи наеми", посочва Сюзън Макгий от "Гардиън". Фактът, че малцина притежават собствено жилище се обяснява със страх от обвързване. Причината обаче е същата - липса на пари.

    standartnews.com



    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »