Събота, 20 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    03.10.2016  » Шестото чувство си има ген



    Генът, който е отговорен за шестото чувство, е установен, твърдят изследователи. Генът, познат като PIEZO2 и за първи път се споменава в медицински издания преди година. Въпреки това, на учените не им беше ясно доколко разчитаме на него за контрола на докосването и проприоцепцията – шестото чувство, което се отнася към осъзнаването на тялото в пространството.

    Специалистите от Националния здравен институт в САЩ изследат начина, по който този ген може да бъде по-изявен сред някои хора. Данните са резултат от изучаване на две независими пациентки, едината от които е на 9, а другата на 19 години.

    При тях мутации на гена водят до проблеми, свързани с движението и баланса, както и загуба на някои форми на докосване. Момичетата имат затруднение с ходенето, деформации в областта на бедрата, пръстите и стъпалата, както и анормално извит гръбнак.

    Въпреки техните трудности, и двете пациентки се справят с предизвикателствата в живота си, разчитайки на зрението и други сетива. Оказва се, че 19-годишното момиче, което е олимпийска гимнастичка, несъмнено има и нещо друго, което помага на мозъка ѝ да „накара“ тялото да изпълни определени движения.

    За да проучат гена, специалистите включват двете момичета в проучване, по време на което те преминават през серия от пространствени тестове. Установява се, че без зрението си, пациентките губят почти всяко чувство за онова, което тялото им прави, включително се препъват в опитите си да вървят. От сканирането на мозъка на пациентките не се установява отговор, когато дланта на ръката им се допре до метален обект.

    В някои случаи момичетата имат усещания, но техните реакции са различни. Едното момиче споделя, че чувството е бодливо и неприятно. Мозъчните сканирания също се установяват различни модели на активност. И двете имат нормална нервна система, могат да усещат болка, сърбеж и топлина. Мозъчната им функция също е нормална.

    Според изследователите една малка генетична мутация е виновна за това неуловимо „шесто чувство“. Според специалистите PIEZO2 е генът на допира и проприоцепцията сред хората, а разбирането на ролята му в тези сетива може да се окаже ключ в борбата с различни неврологични заболявания, пише още DailyMail.

    puls.bg






    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »