Събота, 20 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    20.10.2016  » Танците и музиката развиват мозъка



    Много от подрастващите посещават уроци по пиано или танци, в зависимост от техните предпочитания. Някои родители дори настояват децата им да бъдат ангажирани с подобни занимания, тъй като смятат, че това би било от полза за развитието им. Данните на ново проучване подкрепят това твърдение.

    Изследователският екип установява, че мозъкът е засегнат в по-голяма степен от музикалното и танцово обучение, отколкото досега се смяташе.

    След изследване на структурата на бялото вещество в мозъка на ветерани в областта на танците и музиката, става ясно, че при танцьорите и музикантите има различия в много от областите в мозъка, включително сетивните и двигателните пътища.

    Специалистите използват високотехнологично устройство за образна диагностика сред група от контролни пациенти, които нямат формално обучение в областта на танците или музиката. При професионалните танцьори и музиканти се използва същия метод.

    Когато правят сравнение на резултатите от професионалистите и тези на участниците от контролната група, се установява, че танцьорите и музикантите имат някои различия в мозъка си, в сравнение с участниците в контролната група.

    При музикантите има по-силни снопове нервни влакна в областите на мозъка, свързани със сетивата и двигателните умения. Те са свързани и с двете мозъчни полукълба. Танцьорите, от друга страна, имат силни снопове нервни в същите области, но те са по-широки, отколкото при музикантите.

    Това има голям потенциал за приложение в областта на образованието и рехабилитацията, поясняват изследователите.

    Те допълват, че по време на друго скорошно проучване се демонстрират някои подобрения сред пациенти, засегнати от болест на Паркинсон, и деца с аутизъм от терапия с музика и танци.

    Данните от настоящото проучване са публикувани в сп. NeuroImage.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »