Петък, 29 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    31.10.2016  » Може ли кофеинът да помогне на съня?



    Недоспиването крие риск от сериозни последствия върху здравето, тъй като може да допринесе за развитието на диабет, рак, депресия, затлъстяване, загуба на паметта и развитие на сърдечносъдово заболяване.

    Затова е изключително важно качественият нощен сън да се превърне в един от приоритетите ни. Предлагаме някои от съветите на американския клиничен диетолог Шон Стивънсън, който е и експерт в областта на съня. Той вярва в мощната сила на съня и способността му да трансформира живота ни в по-добра посока.

    Да преместим бюрото си в близост до прозорец

    Количеството слънчева светлина, която получаваме през деня, влияе на циркадните ритми на организма. Те помагат за регулиране на редица процеси.

    Излагането на слънчева светлина изпраща сигнал на хипокампуса в мозъка, който е център на вегетативната нервна система, и всички свързани с него органи и жлези, като им „казва“ да се събудят.

    Слънчевата светлина стимулира формирането на оптимални нива на „дневните хормони и вещества“, регулиращи биологичния часовник. Сред тях са серотонинът и кортизолът.

    Ако не си набавим достатъчно светлина навреме, това може да попречи на образуването на мелатонина – хормон, който се отделя в тъмната част на денонощието, което подпомага качеството на съня.

    Може ли кафето да помогне да спим по-добре?

    Всъщност кафето може да се отрази на съня по неподозирани за нас начини. По време на проучване, публикувано в Journal of Clinical Sleep Medicine през 2013 г, става ясно, че сред участниците, които получават кофеин по различно време – непосредствено преди лягане или между 3 и 6 часа преди това, се наблюдават нарушения в съня.

    Това води до умора, която поражда желанието за още кофеин. По този начин навлизаме в омагьосан кръг, който вреди на съня и на здравето ни.

    Затова е важно да преустановим консумацията на кофеин до определен момент на деня, за да дадем възможност на организма да го елиминира, преди сън. За повечето хора този момент е 14:00 часа.

    Когато кофеинът се използва правилно обаче – през първата част на деня, той помага за регулиране на циркадните ритми.

    puls.bg







    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »