Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    31.10.2016  » За зимното часово време, Бог ли е човекът и депресията



    Този уикенд върнахме стрелките на часовника с час назад и макар на пръв поглед това да изглежда безобидно, смяната на часа към зимно часово време увеличава шансовете да се чувстваме депресирани.

    Според скорошно проучване на датски учени броят на хората, диагностицирани с депресия в психиатричните болници в Дания се увеличава значително веднага след промяната на стрелките - цели 8% от анализирани 185,419 пациентски диагнози.

    Според професор Сорен Остергард от университетската болница в Аархус увеличението е прекалено отчетливо, за да се твърди, че е случайност.

    “Вече сме сигурни, че преминаването от лятно часово време към стандартното причинява увеличаване в броя на диагностицирани пациенти с депресия, а не смяната в дължината на деня или лошото време например“, каза той.

    „Може би ние извличаме по-малко ползи от слънчевата светлина сутрин, между 7 и 8, тъй като повечето от нас са или под душа, закусват или пътуват в колата или автобуса към работа и училище. Когато се приберем и ни остава свободно време следобеда, вече е тъмно“, обяснява теорията си Остергард.

    По неговите думи възможно обяснение е и фактът, че хората свързват зимното часово време с по-дълги, тъмни и студени дни.

    Но каква всъщност е причината страните от ЕС да въведат ежегодното преминаване от лятно към зимно часово време? Оказва се, че става дума за икономия на ток.

    Според група евродепутати обаче, това нанася вреди както върху хората, така и върху икономиката, а депресивните състояния, увеличаването на броя на пътните инциденти и влошаване на оценките на учениците са само част от аргументите срещу смяната на времето, разказва БНТ.

    Така германският евродепутат Хербер Реул заявява, че не вижда "основателна причина да променяме часа два пъти годишно. Когато е въведена тази директива, хората са вярвали, че по този начин ще спестят енергия. Е, очевидно това не се случва. В такъв случай защо продължаваме да го правим? Защо трябва да си го причиняваме?"

    Любопитен е коментарът и на Индрек Таранд, евродепутат от Естония, който казва:

    "Хората в еврокомисията и в Европейския съвет очевидно не са разбрали това, което Галилей и Коперник са открили преди векове - Земята се върти около Слънцето, а не обратното.

    Човек не е Бог и не може да създаде повече светлина с едно завъртане на часовниковата стрелка. Това е просто невъзможно."

    И въпреки, че мнозинството от депутатите са единодушни, че е време европейците да спрат да местят времето, нито една страна-членка не е внесла официален искане до ЕК, която има последната дума по темата. А да отпадне ли промяната на часовото време - решението ще бъде взето най-рано през следващата година.

    Източник: БГНЕС, БНТ   
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »