07.11.2016  » Какво се случва, когато прекалим с храната?



След консумацията на големи количества храна, чувстваме дискомфорт и подуване на корема. Част от причините за това са физически. 
 
Стомахът може да се разшири, за да поеме количеството от 1 литър. Когато консумираме много храна, го запълваме в неговия максимум. Така стомахът се притиска към други органи, вследствие на което усещаме корема си пълен. 

Освен това, стомахът и червата се изпълват с газове, докато се храним, което допринася за неприятното усещане. При всяка глътка поемаме и по малко въздух, който е дори в по-големи количества, ако консумираме газирани напитки. Вътре в стомаха газът, който прави напитката газирана, заема повече място, отколкото самата течност. Организмът си има своя начин да се лиши от прекомерния газ в стомаха – с оригване.

Някои хора изпитват и друг неприятен страничен ефект от обилното хранене – появата на киселини. 

За разграждането на храната в стомаха се формира хидрохлорна киселина. Колкото повече храна има за разграждане в стомаха, толкова повече хидрохлорна киселина се образува. Това може да раздразни лигавицата на стомаха, да достигне до хранопровода, а резултатът е парещо усещане. 

Другата причина зад чувството за подут стомах и дискомфорт се крие в мозъка. Когато сме консумирали достатъчно храна, вестоносците в организма – хормоните, „казват“ на мозъка, че е време да спрем да се храним.

При консумацията на висококалорични храни, клетките в червата секретират хормона PYY. Когато той попадне в мозъка, се свързва с рецепторите, като в крайна сметка се появява чувството за ситост. 

Някои хормони реагират по-силно към храни, които са с високо съдържание на мазнини, въглехидрати или протеини, но всички те имат една и съща цел – да ни накарат да оставим вилицата...
puls.bg

 

«  Обратно към всички текстове