Вторник, 19 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    05.12.2016  » Киселото мляко може да бъде полезно при тревожност



    Ако търсим начини да се справим с безпокойството и тревожността, отговорът може да се крие в киселото мляко. Според изследователи пробиотик, който е съставен от живи, но полезни бактерии, може да подобри здравето на храносмилателната система и по този начин да намали тревожността и да повлияе на поведението, свързано със стреса.

    Идеята идва от проучване, фокусирано върху риба зебра, по време на което различните видове риби отговарят по-добре на стресовите фактори, когато приемат бактерия, намираща се в киселото мляко и пробиотичните хранителни добавки - Lactobacillus plantarum.

    Изследователите от Университет на Мисури в САЩ поясняват, че в проведеното проучване са използвани стресори, имитиращи модела на тези, които са често срещани в околната среда, като стресът при изолация и при температурните промени. Поради тази причинам резултатите са приложими и за човешкия организъм.

    Данните може да бъдат много важни за разработването на нови начини за лечение на разстройствата, свързани с тревожността, които са сред най-разпространените психични проблеми.

    Специалистите посочват, че в момента медикаментите са насочени към мозъка, но тревожността и стресът, освен индуцирането на неврологични симптоми, често са тясно свързани и с редица състояния, засягащи храносмилателния тракт.

    Таргетирането на бактериите в чревната флора може да се окаже алтернативен подход към лечението на тези състояния. Изследователите допълват, че резултатите подчертават влиянието, което микробите имат върху психологическата функция, в случая по-конкретно върху централната нервна система.

    Когато става дума за чревни бактерии, има такива, които подпомагат здравето, и такива, които му вредят. Полезните бактерии могат да подпомогнат процесите, свързани с храносмилането и да поддържат „гладкото“ функциониране на естествената екосистема на организма, като дори са от полза да загубим излишни килограми. Вредните бактерии разстройват стомаха и крият риск от развитие на заболяване.

    В предишни проучвания изследователи стигат до заключението, че пробиотиците могат да подобрят настроението, което да облекчи състояния като тревожност и депресия.

    Данните са поместени в сп. Scientific Reports.

    puls.bg


    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »