27.02.2017  » Митове за човешкия мозък



Мозъкът е един от най-феноменалните продукти на еволюцията. Обема информация при взимане на дори най-елементарните решения в пъти надвишава капацитета на обработка при съвременните компютри, макар те да са по-бързи в единичните изчисления. Според учените, това се дължи на факта, че човешкия мозък има около 100 милиарда нервни клетки.

Мит 1: Не, не са 100 милиарда.

Според щатско изледване от 2009 година, човешкия мозък съдържа приблизително 86 милиарда неврона. Ако разликата от 14 милиарда нервни клетки не е достатъчна, за да предизвика впечатление, може да се обърне внимание на факта, че мозъка на интелигентени примати като павианите (бабуини или песоглавци) е изграден от около 14 милиарда неврона. Друга възможна визуализация на тази огромна цифра е чрез сравнение с представата за време: 1 милион секунди са равни на 12 дни, докато 1 милиард секунди се равняват на 31 години.

Но какво значение има тази разлика, щом така или иначе човек не използва целия си мозък?

Мит 2: Използваме само 10% от мозъка си.

В съвременната култура масово се счита, че се използва само малка част от мозъчната тъкан, като другата крие неподозирани възможности. Това, за съжаление, не е вярно. Мозъка е изцяло активен, през цялото време. Факт е, че не се използват всички мозъчни области едновременно – при ходене или тичане, например, най-активни са областите свързани с мускулен контрол, баланс и пространствена ориентация. Не са налични части от мозъка, които да бездействат – като орган, той представлява само 3% от масата на тялото, но използва 20% от телесната енергия: очевидно е доста активен.

puls.bg



«  Обратно към всички текстове