Петък, 19 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    13.03.2017  » Кои са най-добрите пребиотични храни?

    http://www.puls.bg/cache/news/26687_big.jpg
    Пребиотиците подпомагат функцията и растежа на пробиотиците и осигуряват оптимално храносмилане за човека.

    Всички пребиотици са фибри, но не всички фибри са пребиотици. Само някои фибри са водоразтворими, в контакт с вода химичните им връзки се нарушават, те набъбват и формират гел с водата. Този тип фибри са богати на пребиотици, познати като олигозахариди и съдържат вещества като инулин и олигофруктоза. Тези съединения не се разграждат от човешките храносмилателни ензими или стомашните киселини и не могат да се използват от човека. Чревни бактерии като лактобацилите и бифидобактериите използват тези вещества за храна и ги метаболизират чрез процеси на ферментация.

    По този начин пребиотиците понижават киселинността на стомаха, задържат и удължават усвояването на полезни вещества във времето, разширението им във вода им придава по-голям обем, носещ чувство на засищане и изхранват полезни за здравето микроорганизми.

    Богати на пребиотици храни са: бадеми, ябълки, банани, чесън, лук, соя, жито, царевица, овес и др. Според клинични изследвания, човешкия организъм има нужда дневен прием на пребиотици до 10 грама.

    Разнообразното хранене, богато на пребиотични фибри подобрява не само храносмилането, но и силата на имунната система, понижавайки вероятността от развитието на колити, група възпаления на лигавицата на стомашно-чревния тракт, засягащо най-вече червата. Доброто здраве на чревната флора е необходимо за потушаването на възпалителни процеси и в други тъкани и органи, чрез пребиотиците те са по-активни и влияят превантивно и потискащо на симптомите на астма и ревматоиден артрит.

    Липсата на пребиотици изтощава чревната флора, което понижава метаболитната и активност. Количеството вещества синтезирани от пробиотиците, на които организма разчита, се понижават и се развиват метаболитни проблеми, свързани с невродегенеративни заболявания като склероза и нарушения на съня.

    За доброто хранене е важно да се следи приема на пребиотици – надвишаване на дневната доза от максимум 10 грама може да доведе до излишък от инсулин, който се свързва с понижен стомашно-чревен толеранс и учестяване на стомашните разстройства.

    puls.bg



    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »