Вторник, 23 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    28.03.2017  » Колко калории има в бирата?



    Независимо от факта, че повечето бири са с ниско алкохолно съдържание, любителите на напитката трябва да се изправят пред грозната истина: алкохол без калории не съществува. Хората често свързват калориите с основни хранителни вещества като мазнини и въглехидрати, но често се забравя какво всъщност са калориите.

    Калорията е единица за измерване на енергия, имeто ѝ идва от латинската дума за топлина - calor. Една килокалория (1 kcal = 1000 cal) е количеството енергия, необходимо за повишаването на температурата на 1 кг вода с 1°C. Макар да е популярна в хранителната индустрия, по-правилно би било да се използва друга мерна единица за енергия – джаул. Една калория е равна на 4,2 джаула. 

    Така, с приемът на калории се обозначава прием на енергия за тялото, тя може да се изразходва бързо или да се натрупва под формата на мазнини. За оптимално здраве, средностатистическият мъж има нужда от приема на 2500 калории дневно или на 10 500 килоджаула. За жените дневното количество енергия необходимо от храната е по-малко – 2000 кал или 8400 килоджаула. Различните типове диети могат да ограничават калоричния прием допълнително. Следенето на приетите калории е ключово за спазването на хранителни режими и контрол над телесното тегло.

    В стандартна 350 милилитрова светла бира, с алкохолно съдържание между 4% и 10% се съдържат 13 г въглехидрати и 100 калории, а ако е тъмна – 180 калории. Безалкохолната бира е по-щадяща със своите 72 калории, а сайдерът съдържа над 200 кал. Плодовите бири често са още по-калорични. Алкохолът се произвежда чрез процеси на ферментация, в които микроорганизми се изхранват със захари от заготовката и отделят алкохолни съединения. Микроорганизмите обаче не са 100% ефективни, което обуславя наличието на захари в получените напитки.

    Основният проблем с калориите от бира е, че тя често се консумира в комбинация с мазни, богати на въглехидрати храни. Когато бъдат приети калории от алкохол, те се метаболизират с предимство от организма, а калориите от храната остават на заден план. При по-големи количества бира, докато се преработва алкохола, калорийното съдържание на храните предимно се натрупва като мазнини в тялото, което прави спазването на калорийно-ограничени дието по-трудно и рязко понижава ефективността им.

    puls.bg



    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »