Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    05.06.2017  » Трансмазнини в храните - защо трябва да се заменят?
    Трансмазнини в храните - защо трябва да се заменят?

    Източник: iStockphoto

    Трансмазнините са вид ненаситени мастни киселини, които се образуват когато ненаситени мазнини (като тези в растителните масла) се преработват за да добият физичните свойства на наситените мазнини (като маслото).

    Най-разпространеният хранителен продукт, съдържащ трансмазнини е маргарина – растително масло, подложено нахидрогенизиране. Трансмазнините се намират и в много други храни, най-вече – предлаганите в заведенията за бързо хранене.

    Трансмазнините са известни с увреждащите си ефекти за здравето, най-вече за сърдечносъдовото и мозъчното здраве.

    Количеството трансмазнини, поглъщано от съвременния човек е невероятно голямо. Маргарините, съдържащи 15-20% трансмазнини се използват все по-често за приготвянето на почти всички купежки сладки и десерти, пастички, вафли, тесто (за печене на бискитки или пици), замрезени пици, крекери, чипсове и много други. Като се има предвид, че естествената концентрация на трансмазнини в храните е между 2% и 5%, тази тенденция е силно обезпокояваща.

    Много от расторантите за бързо хранене също използват трансмазнини, особено за пържене, понеже са евтини, по-устойчиви на развала и по-лесни за съхранение.

    Тези факти обаче не правят наситените мазнини по-полезни. В изследване публикувано на 5 юли 2016 в световно уважавания журнал JAMA Internal Medicine, учени твърдят, че замяната на наситените мазнини с ненаситени в ежедневното хранене може да донесе големи здравословни ползи.

    Според харвардските учени, е необходима постепенната замяната на масло, свинска маз, сланина и някои мазни меса със зехтин, соево и рапично олио.

    Самото изследване се базира на данните, събрани при проучването на над 126 хиляди души. Учените от харвард определили, че предложената от тях промяна е способна да понижи значително риска от развитие на сърдечносъдови заболявания, невродегенеративни и дихателни болести.

    Само 2% увеличаване в приема на трансмазнини, изчислили учените, увеличава риска от гореизброените заболявания и преждевременна смърт с 16%. Промяната на хранителните навици към употребата предимно на полиненаситени и мононенаситени мазнини (омега-6 и омега-3) се свързва с 11%-19% понижение на същите рискове, смятат учените.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »