19.06.2017  » Сифилисът бавно се завръща в Европа
Сифилисът бавно се завръща в Европа

Източник: iStockphoto

Опасността от заразяване със сифилис е силно завишена, предупреждават европейски специалисти. Само в Англия, броят на заразените с опасната инфекция е достигнал най-високите си нива от 1949 година насам, а между 2012 и 2017 броят на заразените се е удвоил.

Сифилисът е бактериална инфекция, прихващана по време на сексуален контакт с човек, който е болен от сифилис или е преносител на патогенният му причинител - Treponema pallidum

Отново само в Англия през 2016 били поставени над 420 000 диагнози за полово предавани болести. Най-засегнати са били хетеросексуалните двойки на възраст между 15-24 години. 

Д-р Майкъл Брейди, специалист по сексуално здраве споделя, че сифилиса е лесно лечима болест в съвремието, необходими са само няколко антибиотични курса, които са сравнително евтини. Ако не се вземат бързи мерки обаче, и мъжете и жените могат да пострадат тежко, а някои от уврежданията, които нанася болестта могат да останат и доживот.

Неприемливо високите нива на заразяване с полово предавани болести, устойчивите на антибиотици щамове на гонорея и отслабването на антибиотичната сила създават нуждата от много по-добро сексуално образование у младите поколения, споделя още д-р Брейди. 

Всеки полово активен човек трябва да е запознат с първичните симптоми на сифилиса – образуването на папула (възел) с размерите на монета по или около половите органи. Образуванието е влажно, зачервено и особено заразно за други хора. Скоро се преобразява в обла, неболезнена язва с плътни, надигнати ръбове, гладко дъно и ръждивочервеникав цвят. Ако не бъдат взети мерки срещу заболяването, до 2-3 месеца то навлиза в следващият си етап на развитие, който може да остави трайни увреждания на тялото.

При установяването на подобно образувание около половите органи е необходимо бързо да се потърси лекарска помощ.

puls.bg

«  Обратно към всички текстове