11.12.2017  » Кои зеленчуци са по-полезни сготвени
Кои зеленчуци са по-полезни сготвени, отколкото сурови

Добре познат е фактът, че повечето витамини са термолабилни и се деактивират при термична обработка. Това е причина консумацията на плодове и зеленчуци като най-богати на витамини хранителни продукти да се препоръчва в суров вид.

Има обаче някои полезни за здравето вещества, чиито количества не само не намаляват, а дори стават по-лесно усвоими след лека кулинарна обработка на хранителните продукти. Няколко от редовно консумираните зеленчуци попадат в тази категория. Оказва се, че консумирайки ги сурови, се лишаваме от някои от най-важните ползи от тях.

Ето няколко зеленчука, които са най-полезни след лека кулинарна обработка и каква трябва да е тя.

Моркови
Оказва се, че грешим, когато ги ядем сурови. Много по-полезни са запечени или задушени с малко мазнина. Морковите са известни с високото съдържание на бета каротин, или провитамин А. Това е мощен антиоксидант, който се трансформира във витамин А в организма. Той обаче се усвоява много трудно от сурови моркови. Леката термична обработка прави каротеноидите много по-лесно усвоими, а мазнините са необходими за по-лесното им преминаване в кръвта.

Спанак
Той също се ползва често в суров вид за приготвяне на свежа зелена салата. Представата, че така консумираме спанак в най-полезната му форма обаче е погрешна. Кулинарната обработка на спанака, например задушаването му, е полезна в 2 насоки.

От една страна, при задушаване листата на спанака се свиват и позволяват консумиране на по-голямо количество. От друга страна, в спанака се съдържа оксалова киселина, която блокира пълното усвояване на желязото и калция. Тя обаче е термолабилна и при лека термична обработка поне 60% от нея се деактивира. Това позволява пълноценно усвояване на всички микроелементи от спанака.

Червени чушки
Подобно на морковите, и те са много богати на каротиноиди, чието усвояване е много по-пълно след термична обработка. При червените чушки за препоръчване е да се консумират печени, като сухото изпичане, без добавени течности, помага за най-пълно запазване на антиоксидантите в състава им.

Домати
Ключова съставка на доматите, която присъства в малко други зеленчуци, е ликопенът. Той притежава едновременно противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, а най-често негов дефицит се установява при хора, които консумират доматите сурови. Най-пълноценно съставът на тези зеленчуци се усвоява, когато са смлени и подложени на лека температурна обработка.

Суровоядството е много полезен подход по отношение на редица зеленчуци и плодове и то винаги ще бъде предпочитан метод за консумиране на повечето от тях. На база оптималното усвояване на определени съставки обаче посочените зеленчуци е за предпочитане да се консумират готвени.

puls.bg

«  Обратно към всички текстове