Любители-астрономи са открили уникална по рода си планетарна система, съобщава БиБиСи. Става дума за пет екзопланети, които обикалят около отдалечена звезда.

Планетите са свързани в математическа връзка, която учените наричат орбитален резонанс. При това той е в уникална конфигурация, която досега не е засичана в други познати планетарни системи в галактиката.

Системата е открита от любители чрез онлайн платформата Zooniverse, в която хората могат да научават как изглеждат сигналите от екзопланети и да преглеждат реалните данни на телескопа Kepler. Любителите могат да маркират данни, които според тях може да са индикация за нещо интересно. След това останалите участници в платформата също преглеждат информацията и гласуват дали са съгласни със заключението или не.

Данните, които съберат достатъчно гласове, след това се преглеждат и от учени за окончателно потвърждение. Новооткритата планетарна система вече е минала този процес. Тя се намира около звездата K2-138, като вече са потвърдени 5 екзопланети около нея и има индикация за наличието на шеста. Всички планети в системата са по-големи от Земята, като размерите им са между 1,6 и 3,3 пъти по-големи.

Орбиталният резонанс на планетите също се оказва интересен. Всяка следваща планета обикаля около звездата за близо 50% повече време спрямо предходната. Оказва се обаче, че шестата планета на практика прескача две позиции и обикаля за доста повече време спрямо петата.

K2-138 е уникална по този критерий. Орбиталният резонанс на Trappist-1 например е доста по-сложен с много повече разлики между планетите. Допълнителните анализи трябва да покажат дали при К2-138 няма още планети. Също така учените ще се опитат да проверят различни теории за образуването на планетарните системи, като например кои планети се формират първи и кои променят местоположението си спрямо оригиналните си позиции.

За сега К2-138 противоречи на едни от основните теории, че планетарните системи се образуват хаотично от камъни и газове в ранните стадии на системата. Подобен подход е малко вероятно да създаде подредена и сбита на малко пространство система като К2-138, коментира Джеси Кристиансен, съавтор на проучването.