Вторник, 19 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    02.04.2018  » Неподозиран ефект от музиката по време на фитнес
    Неподозиран ефект от музиката по време на фитнес

    Източник: iStockphoto

    Ефектът от слушането на музика по време на тренировка във фитнеса е обект на специално проучване на екип от Лондонския университет в Англия. Изхождайки от факта, че гледката на трениращ със слушалки човек е все по-честа във фитнеса, учените решават да проследят дали това се отразява позитивно или негативно на ефекта от тренировката. И заключението им говори изцяло в полза на тези, които разнообразяват физическото натоварване с емоционално разтоварване под музикален съпровод.

    Слушането на музика по време на фитнес тренировка има поне 2 позитивни ефекта:

    • Забавя появата на умора и намалява силата й;
    • Увеличава производителността на мускулатурата;

    Обяснението на учените за позитивния ефект на любимите музикални парчета по време на тренировка е просто. С рутинното изпълнение на едно и също упражнение във фитнеса вниманието на трениращия постепенно се отклонява от физическата активност и се насочва върху чисто телесни усещания, а умората и мускулната болка много силно го фокусират върху себе си. Така усещането за умора много бързо се засилва, а производителността на мускулатурата намалява.

    И ако нищо не може да ангажира вниманието ни по-силно от умората и физическата болка, то едва ли има по-разтоварващо средство от музиката. Слушането на любимата музика много успешно задържа вниманието на спортуващия далеч от телесния дискомфорт и той остава фокусиран върху тренировката за по-дълго време.

    Английските учени получават преки доказателства за позитивния ефект на музиката чрез проследяване ефекта от фитнеса при група активно трениращи млади хора.

    Те са проследени в два отделни случая – когато тренират в тиха обстановка и в случаи, когато във фитнеса звучи тяхна любима музика. Проследена е мозъчната им активност и се установява, че по време на тренировка под музикален съпровод умората настъпва по-бавно. В допълнение индуцираните от стреса мозъчни процеси също настъпват по-бавно и с по-слаба интензивност, което помага за много по-ефективно участие на всички тренирани мускулни групи.

    И всички тези позитиви са налице при липса на каквито и да било негативни последствия от музиката по време на тренировка. Слушалките постепенно се превръщат в задължителен фитнес артикул, нареждайки се до бутилката с вода и кърпата.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »