03.07.2018  » Над 5000 термина влязоха в Речник на народната духовна култура на българите
Илюстрация от корицата на изданието.

© Дневник

Илюстрация от корицата на изданието.

Над 5000 термина съдържа първото издание на "Речник на народната духовна култура на българите". Това съобщи днес етнолингвистът Мария Китанова на представянето му в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН.

Речникът съдържа наименования и термини, които са свързани с традиционните български ценности - дом, семейство, обреди, празници, вярвания и обичаи, включващи диалекти от цяла България. Той е с енциклопедичен и тълковен характер и обяснява символното значение на думите, разказаха съставителите. Например, думата "Вятър" е описана като "персонифицирано природно явление, което в народното съзнание е свързано със зли сили". Статията за думата "Рог" разяснява, че това е "твърд израстък на главата на някои животни, който се възприема като символ на неестествена сила, имаща предпазна функция". Обяснението за "Чекрък" е "домашен уред за навиване прежда на цеви, някои от частите на който притежават магическа сила да лекуват от уроки".

"Много разчитам на тази книга да окуражи българите, особено младото поколение, в отстояване на своята идентичност", каза доц. Неда Павлова, по чиято идея е съставен речникът. Авторският екип включва Зоя Барболова, Маргарита Симеонова, Неда Мутафчиева и Палмира Легурска от Института по български език на БАН. Речникът е отпечатан от издателство "Наука и изкуство", с финансовата подкрепа на столична програма "Култура".

dnevnik.bg

«  Обратно към всички текстове