Вторник, 16 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    23.07.2018  » Как да четем етикетите на хранителните продукти?
    Как да четем етикетите на хранителните продукти?

    Колкото и здравословно да искаме да се храним, понякога мисията изглежда почти невъзможна.

    Често мислим, че сме купили нещо здравословно от магазина, а се оказва, че не е точно така. Затова е много важно внимателно да прочитаме етикетите на продукта.

    Ето някои от особеностите, за които трябва да внимаваме:

    „Пълнозърнестите“ храни невинаги са пълнозърнести

    За съжаление, етикетите за пълнозърнести храни често изискват декодер. Силата на наистина пълнозърнестите храни се крие в това, че се правят от цялото зърно, в което се крият всички естествени фибри, витамини, минерали и полезни вещества, важни за организма и даващи му необходимата енергия. Често обаче голяма част от продукта съдържа и рафинирано зърно. За да избегнем това, трябва да търсим съставки, описани като "цели зърна" в горната част на етикета в списъка със съставки.

    Избираме варианти с ниско съдържание на мазнини, изготвени от изкуствена суровина

    Повечето хора предпочитат храни с по-ниско съдържание на мазнини. И по принцип това е по-здравословно. Често обаче, за да бъде един продукт нискомаслен, мазнината е заменена с много добавена захар или изкуствени съставки. Затова и тук е важно внимателно да се прочете етикетът.

    Ядем подсладени кисели млека

    Консумацията на млечни продукти (в умерени количества) е важна за организма. Те ни снабдяват с белтъчини, витамини и минерали, от които имаме нужда. Когато става въпрос за кисели млека, закупените от магазина в повечето случаи са пълни с добавена захар, масло и стабилизатори, за да му придадат млечна текстура. Затова най-добрият вариант е сами да си правим кисело мляко, а за тези, които нямат възможност, е добре да избират млеката с най-опростен списък от съставки.

    Заблуждаваме се, че "натуралните" сокове от магазина са полезни

    Освен че изцеденият сок от определен плод не е толкова здравословен, колкото изяждането на цял плод, повечето „натурални“ сокове в магазините изобщо не са такива. Има много добавени овкусители, оцветители, ароматизатори. Съдържат и допълнително количество захар и други подсладители, като фруктозен сироп, който е по-вреден и от захарта. Това е само малка част от „залъгващите“ полезни храни и напитки по магазините. Хранителната индустрия вече е толкова ужасяваща и объркана, че трябва да бъдем винаги бдителни, за да не се поддаваме на умело изготвените съблазнителни предложения на „полезни“ продукти, обвити в изкуствена пропаганда.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »