Петък, 29 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    23.07.2018  » Често срещани грешки при бягане
    Често срещани грешки при бягане

    Бягането е чудесен начин да влезеш във форма и подходящо за почти всеки. Не е нужен достъп до фитнес залата, скъпо оборудване или инструктор. Единственото, от което се нуждаем са чифт удобни маратонки.

    Въпреки че звучи лесно, някои често допускани грешки могат да увеличат риска от нараняване или прилошаване:

    Прекалено голямо натоварване

    Една от най-големите грешки на начинаещите е, че искат максимално бързо да ускорят темпото. Бягането без съмнение е вълнуващо, но тези, които сега започват, трябва да увеличават разстоянието, интензивността и честотата постепенно. Специалистите препоръчват това да става с не повече от 10% всяка седмица.

    Без почивен ден

    Друга често срещана грешка при начинаещите е схващането, че ако не бягат всеки ден, няма да получат желаните резултати (като сваляне на тегло). Бягането може да бъде наистина трудно за начинаещите, защото мускулите и костите им все още нямат тренинга за такова интензивно упражнение. Така че е важно да дадем на тялото си достатъчно почивка между тренировките.

    Неподходяща екипировка

    Не е нужно да харчим много пари за скъпо тренировъчно облекло и маратонки. Достатъчно е просто да бъдат удобни. Важно е да бъдат от по-лека и подходяща материя, подходяща против изпотяване. Добре е жените да използват тренировъчни сутиени, които нямат твърди банели.

    Пропускане на разтягането

    Особено за начинаещите е от особено значение да не пропускат разтягането, за да се предпазят от травми. Важно е също бягането да не е еднотипно, за да не се натоварват постоянно едни и същи мускули на краката. По-добре е редуването на крос със спринт, вместо през цялото време само едното. Като естествено се правят достатъчно продължителни почивки.

    Бягане, въпреки болката 

    Тази дейност може да бъде некомфортна на моменти, особено за недостатъчно тренираните хора. Ако нещо ни заболи, докато бягаме, трябва да спрем и да си починем. Не е добре да пренебрегваме сигналите на тялото. Това ще ни предпази от по-сериозни травми.

    Сравняване с другите

    Когато започваме да бягаме, е трудно да не се сравняваме с другите. Но това е грешка, тъй като всеки човек има различни възможности. Освен това, не трябва да се отчайваме, ако не постигаме желаното темпо бързо. И най-добрите атлети не са били винаги такива.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »