Четвъртък, 28 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    02.09.2019  » Водата влияе на настроението и работата на мозъка


    Животът без вода е невъзможен. Тялото при възрастен човек съдържа до 70% вода. При новородените този процент е по-висок. Повечето от органите и системите на тялото всъщност функционират по-добре, когато в тялото има вода. Тя транспортира хранителните вещества до всяка клетка в тялото и отнася ненужните вещества.

    Приемът на вода също подпомага отделянето на слюнка, която е необходима за преглъщане на храната, но и за изчистване на устната кухина от бактерии. Водата също подпомага движенията на червата - перисталтиката, така че да се предотврати риск от поява на запек. Ако човек не приема достатъчно вода може да се прояви засилено отделяне на солна киселина.

    Повишеният прием на вода може да помогне и за загубата на килограми, ако се консумира редовно. Пиенето ѝ преди хранене може да предотврати преяждането, тъй като създава усещане за пълнота.

    Водата е жизненоважна и за функционирането на мозъка. Проучване от 2013 г. показва влиянието на водата върху настроението и работата на мозъка. В него се установява, че участниците, които пиели повече вода – около 775 мл имат по-бързи познавателни реакции. Тези, които пиели много малко вода пък се сблъскват с негативни настроения, включително тъга и напрежение

    Приемът на вода е необходим и за ставите, тъй като хрущялът, намиращ се в тях и в дисковете на гръбначния стълб, съдържа около 80% вода. Дългосрочната дехидратация може да доведе до болка в ставите.

    Някои учени също твърдят, че консумацията на повече вода може да повиши работоспособността. Обратното – дехидратацията намалява ефективността при дейности с продължителност над 30 минути.

    Приетото количество вода също регулира телесната температура, тъй като при повишена активност от повърхността на тялото се отделя пот. Докато се случва това, тялото се охлажда. В допълнение, недостатъчното количество вода може да доведе до камъни в бъбреците. Също така увеличаването на приема на течности може да намали с над 50% риска от повторна поява на камъни в бъбреците.

    Не на последно място по важност е фактът, че водата поддържа нормално кръвното налягане.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »