Четвъртък, 28 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    16.12.2019  » Замразените храни, които си заслужават


    Основно в два случая посягаме към замразените храни: през зимата и когато ни се налага да приготвим нещо бързо по-здравословно от „бързата храна“.

    Замразените зеленчуци и плодове са по-добрият вариант от консервирането им, тъй като запазват немалка част от полезните им нутриенти. Какво ги прави не толкова популярни? Разбира се, неизгодната по-висока цена – фактор, който е незначим, когато продуктите не се намират на пазара и, за съжаление, те няма как да запазят всичките си полезни витамини и минерали, но въпреки това са богати на тях и са естествена за организма ни храна пред пържения чипс и тестените продукти. 

    Замразените броколи вероятно са и по-удобния за гответе вариант. Отваряш пакета и изсипваш във врящата вода за 5 минути и са готови. Достатъчно е да се залеят с подходящ сос и вечерята е придобила и своята изисканост. Броколите са богати на витамин К, витамин С, фолиева киселина, фибри и антиоксиданти, които така липсват в храненето през студеното полугодие. 

    Подобно е положението със спанака – запарва се, нарязва се, добавят се малко яйца, извара или сирене и гъби и можем да се наслаждаваме на различното ястие. Същевременно със зеленолистния зеленчук даваме на тялото си фибри, фолиева киселина, калций и желязо. Ясно е, че спанакът не е храна, която засища, но, първо трябва да се върнем към забравените здравословни навици вечер да се храним по-леко, и второ, комбинирайки го с подходящи други продукти както споменатите можем да осигурим на организма и необходимите градивни елементи и мазнини, за да постигнем засищане с малко.

    Варената сладка царевица, дори съхранявана преди приготвянето ѝ за консумация във фризера, ни снабдява с витамини, минерали, антиоксиданти, фибри и протеини. Това съчетание трудно ще се постигне с парчето пица, когато се нуждаем от „бърза енергия“. Точно с чашка царевица обаче можем бързо да възстановим енергийния си баланс и продължим със задачите си за деня. 

    Карфиолът е зеленчук, който присъства традиционно на трапезата на българина през зимата във вид на туршия. Той е богат на фибри и витамини от В групата. Едва ли може да се намери по-вкусен и здравословен вариант, но ако търсим различния вкус можем да го добавим в супата или зеленчуковото ястие.

    Грахът е бобовата култура, която би ни отнела невъзможно за съвремието ни време. Пред консервата по-здравословният избор е пакетът замразен грах. Източник е на магнезий, калий и калций, които са безценни за сърдечносъдовото здраве.

    Трудно е да си представим как бихме могли днес да си осигурим всеки ден прясно месо. Веднъж поставено във фризера то изисква време, за да се размрази и сготви. Невинаги опаковките охладено пиле или друго месо са подходящи, за да се организираме в делника. А месото е ценна храна, с която можем да осигурим на организма си необходимите белтъчини.

    Същото важи и за рибата. Дори и замразена тя съхранява полезните омега-3 полиненаситени мастни киселини, витамин Д и витамин В2. Здравето на сърцето през зимата трябва да се подкрепи повече в сравнение с другите сезони и ако държим на него рибата действително трябва да присъства в менюто ни задължително 2 пъти седмично. Но не я пържете, за тази цел!

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »