Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    03.02.2020  » Първа помощ в мястото на инцидент


    Първата медицинска помощ при спасяване на пострадал и за предотвратяване или поне намаляване на тежки последствия трябва да бъде оказана в най-кратки срокове, но не по-късно от 30 минути от началото на инцидента, а при спиране на дишането – до 5-7 минута, независимо от мащабите и вида на катастрофата.

    Първата задача на лицето, което попада по случайност в мястото на инцидент е да провери дали пострадалият е в съзнание. Това се постига със задаване на въпроси – например „Как сте"“ или дали може да каже името си?

    Ако лицето не дава никакви признаци да е в съзнание, следващата стъпка е да проверим дали има дишане. В случай, че не сте медицинско лице и не разполагате със слушалки, достатъчно е и допиране на ухото в непосредствена близост до устата и носа на човека, за да се отчете наличието на дихателни шумове при вдишване и издишване.

    Ако пострадалият е в безсъзнание, но е налице дихателна и сърдечна дейност е необходимо да бъде поставен в странично стабилно положение – лежи на една страна, със сгънат в колянната става крак, който е отдолу. Долната ръка се поставя изправена зад тялото, за да не позволява обръщане на торса назад.

    А дланта на другата ръка, която е отгоре, е препоръчително да бъде поставена под главата. Така се осигурява добро самостоятелно дишане чрез описаната позиция и в случай на събрана секреция или повърнати материи – те изтичат навън спонтанно, без да крият опасност от задушаване или задавяне.

    Като най-честа причина за запушване на дихателните пътища е спадането на езика. В повечето случаи дихателният път може да бъде освободен чрез „опъване“ на врата назад. По този начин езикът се повдига и освобождава дихателните пътища.

    Ако в устната кухина на пострадалия се виждат чужди тела или повърнати материи – своевременното им отстраняване е от съществено значение. Освобождаването на дихателните пътища става по два начина – чрез избутване на долната челюст или с повдигане на брадичката.


    Последното е животоспасяваща манипулация, но трябва винаги да се прилага внимателно, за да не се увреди допълнително гръбначният мозък, в случай, че има травма.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »