22.07.2024  » Нестандартни места за концерти на Jam On The River 2024

Нови и нестандартни локации за концерти са подбрали организаторите на международния фестивал на музиката и изкуствата Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево, съобщават организаторите.

Освен познатата от предишните издания поляна край р. Видима, през настоящата година част от фестивалните пространства ще бъдат дворовете на Обединено училище „Иван Вазов“ и на църквата „Света Петка“в селото.

„С организирането на бутикови концерти на сакрални за региона места фестивалът не само разширява стандартния си формат, но и акцентира върху необходимостта да им вдъхне нов социален смисъл и да възроди активния културен живот в малките населени места в България“, каза за БТА Вероника Тодорова, която е основател на фестивала.

През настоящата година фестивалът ще продължи четири дни – от 31 юли до 3 август.

На 31 юли (сряда) училищният двор ще бъде огласен от децата от сливенския музикален и социален проект „Музиката вместо улицата“ и немския „Мултикултурен оркестър Гисен“ под ръководството на маестро Георги Калайджиев.

Проектът „Музиката вместо улицата“ дава шанс на някои от най-бедните български деца да се променят и да получат музикално, артистично и училищно образование. От 2008 г. насам момичета и момчета на възраст от 4 до 18 години от детски домове и деца от бедните квартали получават чрез него храна, дрехи, отоплителни материали, основни медицински грижи и образование.

Фактът, че проектът успява да стартира успешно, се дължи, наред с други неща, на щедрата подкрепа на хората в град Гисен (Германия) и музикантите от „Студио Концертанте” и „Мултикултурен оркестър”, допълват организаторите.

Маестро Калайджиев и създателката на фестивала - акордеонистката Вероника Тодорова, работят съвместно вече 15 години на международна сцена, разказа тя.

„Вярвам, че това е важен за бъдещето на България проект, чрез който се подарява бъдеще на децата. Идеята за участието на  „Музиката вместо улицата“ в програмата на Jam on the river е обвързана и с моя инициатива, идея и кауза, които реализирам в последните години от завръщането си в България.  Става въпрос за иновация, която създадохме и въведохме в местното училище в с. Дебнево – всички деца от първи до четвърти клас да учат музикален инструмент – пиано или акордеон“, каза Тодорова.

На 1 август (четвъртък) в двора на църквата „Св. Петка“ в Дебнево ще звучи „Танго меса“ на Мартин Палмери за хор, мецосопран, струнен квинтет и акордеон в изпълнение на общински хор „Гена Димитрова“ - Плевен и струнен квинтет към Плевенска Филхармония. Солист е Вероника Тодорова, а диригент – Георги Милтиядов.

„Изпълнението на „Танго меса“ на Мартин Палмери беше една моя мечта, която много исках да реализирам в България. Църквата в Дебнево също е едно много специално за мен място, и мисля, че точно там е мястото на тази духовна, въздействаща музика“, допълни Вероника Тодорова.

Тя посочи, че поканата за участие към хор „Гена Димитрова" е провокирана от изключително разнообразната по стил концертна програма, която изпълнява, включително оперни и оперетни спектакли и мюзикъли. През годините музикалният институт работи съвместно с Държавните опери в Стара Загора, Русе, Пловдив, Симфониета– Видин и Плевенската филхармония, както и с други оркестри, като гостува в София, Пловдив, Варна, Добрич, Габрово, Ловеч, Шумен, Разград, Сливен, Кнежа, Видин, Ямбол и др.
АРЕНА
«  Обратно към новините