27.09.2024  » 17 Международен Литературен фестивал в Русе

"Тази история започва на 1-ви октомври, ще се развива повече от две седмици, ще има продължение и в един от дните на декември. Защо ПОЛИЛОГ, а не диалог? Защото в един разговор трябва да се включат повече хора, да се чуят повече мнения, да има повече гледни точки към една тема. Нещо като разговор с продължение, но в много дни, с много участници, автори, теми, книги и герои", казват от Дружество Канети - организатори на поредното издание на Литературния фестивал в Русе и продължават с поканата:

За 17-ти път  в Русе събираме писатели и артисти от България и Европа. А мястото на срещите е алтернативното пространство на Дом Канети, където единственият Нобелов лауреат, роден в България и разказал на света за нея Елиас Канети, е прекарал част от детството си. По подготовката на фестивала работим и тази година с културните институти на европейски страни, Гьоте институт, Австрийското посолство в България и със солидната подкрепа на община Русе.

Случайно или не, фестивалът за поредна година ще открием с книга и нейната преводачка, предложени ни от Полския културен институт в София. Павел Хюле, който за съжаление, почина наскоро, е един от най-интересните и ценени в чужбина съвременни полски прозаици, роден в крайморския град Гданск. Ще четем от и ще говорим за „Възпявай градините“. И по-точно за музиката в сянката на Хитлер и Третия райх, дома в сянката на едно престъпление, една любов в сянката на войната. По-късно в първия ден ще се срещнем с младите автори Доротея Василева от България и Индре Валантинайте  от Литва. Те пристигат в Русе за един друг фестивал, наречен Leap Off Page Festival (Скочи от страницата, буквално).

Това сътрудничество ни даде възможност в следващите дни да представим още млади писатели от Венецуела и Франция. През 2025г. ще отбележим 120 години от рождението на Елиас Канети и като специален акцент във фестивала ще бъде дискусията Елиас Канети в програмата на средните училища?. В нея ще участват хора с утвърден авторитет в сферата на образоването, както и познавачи на творчеството на Нобеловия лауреат.

Те не само ще отговорят на въпросите какво, кога и как, но целта на дискусията е да се излезе с конкретно предложение към Министерството на образованието за изучаването на някои от произведенията на Елиас Канети в училищата.  В деня преди тази дискусия  д-р Рихард Брютинг ще запознае публиката  със своето есе,  посветено на хората и техните имена в автобиографията на Елиас Канети за младежките му години (1905-1921), публикувана през 1977 г. под заглавието „Спасеният език. Историята на едно детство“. Ще има още много и за четене, и за слушане в дългата програма на фестивала, включително и на 12-ти декември. Тогава по покана на МД“Елиас Канети“ ще пристигне от САЩ Мирослав Пенков, за да си говорим за романа му „Река в лабиринта“.    

Мястото за срещите ни е Дом Канети, събитията обикновено започват в 18.00 часа, но не всички. Затова следете програмата на сайта на Дружеството Международен Литературен фестивал – Русе (ПРОГРАМА) – International Elias Canetti Society, където всичко е подредено по дати. Там ще публикуваме новини и интервюта с участници във фестивала, ще внасяме промени, ако се налага, за които ще информираме своевременно почитателите на сериозната литература в Русе.
АРЕНА
«  Обратно към новините