02.10.2024  » Втори ден на Литературния фестивал
2-ри октомври, сряда
18.00 часа, Дом Канети

Вечерта на втория ден открива Уалид Хаджар Рашеди от Франция. С романа си „Qu’est-ce que j’irais faire au paradis?“(Какво бих направил в рая?) той е финалист за наградата „Гонкур“ за дебют през 2022 г. Вторият му роман „Nos destins sont liés“ е публикуван през септември 2023 г. Уалид е съосновател и директор на „Frictions“, онлайн платформа, широко известна с поредицата си от подкастове, които изследват глобални социални проблеми в наративен стил. В момента работи като съавтор на сценарий за филм, продуциран за телевизията от Ален Панкрази. 

За публиката на Литературния фестивал на Русе той избра откъси от  СТЕНАТА В НАШИТЕ ОЧИ.  „В началото на двадесетгодишната ми възраст именно границите занимаваха ума ми - историческите граници, които като от част земя създават държава, културните граници, които от група индивиди създават нация, социологическите граници, които ви правят бедняк или богаташ, символните граници, които различават един поглед от друг.“

Още една среща очаква публиката на фестивала на 2-ри октомври. Тя е с Хенсли Ран Солорсано. Той е венецуелски писател и музикант, който живее и работи в Берлин. Автор е на два сборника с разкази на испански език: Dinero fácil ( 2014), обявен за най-добрия венецуелски сборник с разкази за същата година от „El Universal“, и Crónicamente Caracas ( 2008), който печели специална награда на годишните награди „Transgenérico“. С групата „Autopista Sur“през 2008г.  издава албума „Caracas se quema“. „При писането на кратки разкази някои неща се определят от мен – като място, време, герои – но най-важните два елемента за мен просто се „появяват“ от нищото: началото и краят. След като имам ясна представа за тях, мога да се заема с работата: т.е. да открия какво се случва по средата, която за мен винаги е нещо мистериозно и ново.“ За „The connectors “, произведението, от което ще четем откъси,  Солорсано казва: „Виниловите плочи, книгите и музеите са съдбата на изкуството в свободния свят. Но какво се случва с изкуството в условията на диктатура? Мисля, че „The connectors “ задава този въпрос. 

Също така творбата изследва две взаимоотношения: моментът, в който изкуството се докосва до живота, и моментът, в който историята  смазва анонимните житейски истории“.

Входът за всички събития на фестивала е свободен!

АРЕНА

«  Обратно към новините