25.10.2024  » Музеят представи добри практики по проекта Romans Wine Danube

Археологът Деян Драгоев представи начините за съхраняване и валоризиране на културното и природно наследство чрез обекти на Русенския музей. Презентацията се проведе в рамките на информационна среща по проект за партньорства при преодоляване на бедствия, осъществяван от Русенския университет. 


На форума присъстваха представители на местната администрация в Гюргево, специалисти от Окръжен музей „Теохари Антонеску“ и експерти от звената на Пристанищна инфраструктура на България и Румъния. Домакин бе Русенският университет "Ангел Кънчев", а ръководител на събитието бе проф. д-р Юлиана Попова, която е и координатор по проекта. Срещата стана възможна с помощта на Асоциация "Еврорегион Данубиус" и нейния изпълнителен директор г-жа Лили Ганчева.


Във фокуса на презентацията на Деян Драгоев попаднаха добри практики, реализирани в работата по проекта Romans Wine Danube, който се осъществява в партньорство с още 14 държави, а българският партньор е Регионалният исторически музей в Русе. Присъстващите се запознаха с античната крепост Сексагинта Приста и късноантичната и средновековна крепост Кале Широково и начините за тяхната социализация. Акцент бе поставен върху предстоящият фестивал „Римски пазар на Сексагинта Приста“, който ще се проведе през месец май 2025 г. и чийто формат ще бъде разширен. В него се очаква да се включат партньори, част от проекта Romans Wine Danube, което ще доведе до нови начини за интерпретиране и споделяне на наследството.



Силвия Костадинова, специалист „Връзки с обществеността“ говори за концепцията за археологическите паркове като начин за социализиране на музейните обекти и съвременен подход за презентиране и управление на културното наследство в областта на археологията. Специален фокус бе поставен върху образователните елементи и работата с общности като важна предпоставка за остойностяване на наследството.

АРЕНА
«  Обратно към новините