17.01.2025  » Проучване, филм и изложба за Джамала от Кошов популяризират живото наследство

Продуцентска компания “Персей” започва работа по проекта “Джамал от Кошов. Живо човешко съкровище”, който получи подкрепа и финансиране от Национален фонд “Култура” по програма “Културно наследство” в края на 2024 г.


Проектът опазва и популяризира нематериалното културно наследство, като се обръща към маскарадната игра Джамал - елемент от системата „Живи човешки съкровища“ на България, вписан през 2010 г. Съхранява знанието на живите носители на наследството - джамаларите от село Кошов, община Иваново, област Русе и местните общности от Русенското Поломие.


По проекта се реализира теренно проучване, етноложки филм, изложба. Млади хора – ученици от региона, ще бъдат мотивирани да разбират, оценяват и популяризират нематериалното наследство, като участват в работилници, създават и разпространяват тяхно собствено дигитално съдържание.


Екипът на проекта надгражда и развива партньорства с музеи, организации и институции, отговорни и етични към наследството и неговите носители. Основен партньор е Група за автентичен фолклор „Джамал“, НЧ „Просвета-1928“ в село Кошов, община Иваново, област Русе.


Този уикенд предстои най-важният етап от проекта: документирането на маскарадната игра Джамал в село Кошов – в неделя, по време и на място, когато традиционно се изпълнява от живите носители на наследството. Ден преди това се провежда и първата работилница с деца и младежи, заедно с по-възрастните и опитни джамалари. Заедно те ще изработват маски и елементи от костюма на главния герой в обичая - съществото Татунчо. Скоро след това участниците заминават за Перник, където ще покажат Джамала в програмата на международния фестивал на маскарадните игри Сурва.

Екипът на Продуцентска компания “Персей” проучва в развитие маскарадната игра Джамал през годините. През 2011 лейбълът Арена Медиа, в сътрудничество с Регионален исторически музей Русе, направи за пръв път етноложки филм с участието на маскираните мъже - джамалари от Кошов, водени от г-н Атанас Атанасов. Групата е към Народно читалище „Просвета - 1928“. Консултанти на филма са етнографите проф. д-р Николай Ненов и Десислава Тихолова от РИМ Русе.


Филмът получи Наградата на Фестивала „Балканска културна филмотека“ (2011) от Научния симпозиум „Пети Цар-Шишманови дни“ в Самоков, организиран от Асоциацията за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл“.

АРЕНА

«  Обратно към новините