В отправено питане до кмета на Русе общинският съветник от ГЕРБ доктор Росица Кръстева търси отговори на въпросите относно обявеното в годишния отчет планирано обновяване на спирките на градския транспорт:
1. По какъв начин ще се подобрят условията за пътниците и ще се осигури ли адекватна защита срещу високите температури и слънчевото греене през лятото, както и от дъжда, снега и ниските температури през зимата? 2. Ще има ли технологични съоръжения, подобряващи средата за хората с увреждания? 3. Какви допълнителни подобрения за обновяване на спирките се предвиждат, за да стимулират гражданите да ползват услугите на обществения транспорт?
В подробен анализ на състоянието на тези съоръжения в града, д-р Кръстева посочва абсолютната непригодност за защита на чакащите от силното слънце през лятото и дъждовете. На фона на нелицеприятните гледки от изпочупени прозрачни навеси и почти символични заслони, тя цитира примери за добри решения в полза на пътуващите, като посочва с илюстрации спирките на градския транспорт в гр. Бургас.
Там още от 2015 год. по проект са изградени широки и удобни съоръжения, които осигуряват комфорт и оптимални условия за пътниците, с достатъчно места за сядане и засенчване, съобразена височина с тази на превозните средства, анти-лед система на настилката и подходящи условия за инвалиди и хора с колички.
В питането си до кмета на Община Русе Росица Кръстева цитира и други примери с иновативни решения, които са приложени в различни eвропейски градове, включително монтиране на фотоволтаични пана, осигуряващи захранване с ел. енергия на спирките, възможност да зареждане на мобилни телефони, информационни табла и т.н.
Новите превозни средства и удобното разписание са необходимо условие повече от гражданите на Русе да предпочетат градския транспорт, но липсата на достатъчно комфортни условия на спирките биха отказали немалко пътници, пише общинската съветничка до кмета на града. Очаква се отговор от администрацията на Община Русе да бъде даден на предстоящата сесия на 27 февруари 2025г.
АРЕНА
|