22.04.2026  » 3D мапинг и древни чудеса в Деня на мозайките

На 16 май 2026 г. Епископската базилика на Филипопол в Пловдив ще отбележи специалния „Ден на мозайките“ – празник, посветен на богатото културно наследство на древния град и съвременното му представяне пред посетителите. Събитието ще предложи богата програма с вход свободен през целия ден.


Модерният посетителски център впечатлява с над 2000 кв. м. автентични древноримски мозайки, върху които оживяват повече от 100 мозаечни птици. Гостите ще могат да се разходят сред уникалните находки, да преживеят виртуална разходка в античната сграда, да направят снимки с добавена реалност, както и да разгледат възстановки на всекидневния живот през IV – VI век.

Празникът е вдъхновен от две значими годишнини – пет години от откриването на Епископската базилика като модерен културен център и 70 години от членството на България в ЮНЕСКО. Базиликата и римското мозаечно наследство на Филипопол са част от Индикативния списък на ЮНЕСКО.

Богата програма през целия ден

От 10:00 до 15:00 часа посетителите ще могат да се включат в Ден на отворените врати, включващ добавена реалност, фотоизложбата „Живи истории“, градска игра за търсене на съкровища и музикални изпълнения на Котарашки и Марин Денев, които ще продължат до 22:00 часа.

На място ще има още pop-up кафе, щамповане на тениски, кулинарен бар на колела и брандиран е-камион на Пловдив.

За децата на възраст между 7 и 13 години е подготвена специална програма с предварителна регистрация – архитектурно студио, работилници за млади дизайнери на мозайки и зелени ателиета.

Тур из римското наследство и 3D мапинг вечерта


От 12:00 до 13:30 часа ще се проведе пешеходен тур „Римското мозаечно наследство в центъра на Пловдив“, организиран от Фондация „Балканско наследство“.

Кулминацията на празника ще бъде вечерният 3D мапинг спектакъл от 20:00 до 22:00 часа върху фасадата на Епископската базилика.

АРЕНА
«  Обратно към новините